16.8 C

Dunãrea Cãlãrasi a învins Constanta si suflã în ceafa celor de la HC Vaslui

FINAL ECHILIBRAT…Etapa a 19-a a Ligii Nationale de handbal masculin s-a încheiat joi, cu meciurile Dunãrea Cãlãrasi – Dobrogea Sud Constanta si CSM Focsani – CSM Fãgãras, ambele partide încheindu-se cu victoriile gazdelor. În urma rezultatelor din aceastã rundã, Dunãrea Cãlãrasi a urcat pe loc de play-off, la un punct în spatele Vasluiului.

Gazdele de la Cãlãrasi au condus si la cinci goluri diferentã în repriza a doua (19-14), dar au trãit periculos dupã ce nu au mai marcat deloc în ultimele sase minute. Dobrogea Sud s-a apropiat la un gol si putea egala, dacã Sorokin nu avea o interventie de exceptie în fata lui Vujadinovic. Pe final, handbalistii din Cãlãrasi au început sã sãrbãtoreascã victoria, desi arbitrul a arãtat cã mai sunt sapte secunde de joc. În semn de protest, oaspetii au refuzat sã revinã pe teren, dar adversarii au lãsat timpul sã treacã si nu au mai aruncat la poartã. S-a terminat 25-24 si Dunãrea a urcat pe locul opt, loc de play-off ocupat pânã acum de Steaua, cu sapte etape înainte de finalul sezonului regulat.