21 C

Emilian Stirbu, omul de otel al Vasluiului

Culturism

PREMIATI… Casa Culturii “Ion Creangã” din Târgu Neamt a gãzdui în weekend cea de-a IX-a editie a Trofeului Steel Man la culturism, bodybuilding, bikini fitness si skandenberg. Competitia, de nivel national, a fost câstigatã de vasluianul Emilian Stirbu, care si-a adjudecat titlul de cel mai bun sportiv atât la categoria seniori plus 90 kg, cât si la categoria Open, acolo unde s-a calificat “crema” participantilor. Un alt vasluian cu rezultate foarte bune la concursul organizat la Târgu Neamt a fost Rãzvan Bocancea, care a cucerit medaliile de bronz la categoria juniori mari plus 70 kg si bodybuilding classic 175 cm.

Recent, sportivii vasluieni  au participat la Trofeul “Steel Man”, unul dintre cele mai importante concursuri din tarã dedicate culturismului, bodybildingului si skandenbergului. Gãzduitã de Târgu Neamt, competitia a reunit la start cei mai “lucrati” sportivi din tarã, care s-au întrecut pentru cele mai strãlucitoare medalii. Culturistii vasluieni au reusit sã se evidentieze si sã obtinã rezultate exceptionale, asa cum o fac de fiecare datã. Cele mai bune rezultate au fost obtinute de Emilian Stirbu, care a devenit campion national la categoria seniori plus 90 kg. Apoi, toti câstigãtorii categorilor s-au întrecut pentru decernarea titlului Open, de cel mai bun sportiv al competitiei, care a fost câstigat tot de sportivul din Vaslui.

Stãm bine si la Juniori Mari

Un alt vasluian care s-a remarcat la concursul de la Târgu Neamt a fost Rãzvan Bocancea. Elevul lui Emilian Stirbu a intrat în posesia medaliilor de bronz la douã categorii: juniori mari plus 70 kg si bodybuilding classic 175 cm. Rezultatele obtinute de cei doi sportivi din Vaslui confirmã, pentru a n-a oarã, seriozitatea si profesionalismul cu care acestia înteleg sã reprezinte urbea în categoria sportului de profil, numãrându-se printre cîstigãtori de fiecare datã. “A fost o competitie foarte dificilã, cu categorii foarte echilibrate si sportivi foarte buni. Eu am participat la categoria culturism seniori Â90 kg unde am cîstigat locul 1, dar si trofeul de cel mai bun sportiv al concursului. Rãzvan a concurat în cadrul categoriei juniori mari Â70 kg si bodybuilding classic 175 cm, unde a reusit sã obtinã douã medalii de bronz. Multumim tuturor celor care ne-au încurajat, în special familiilor noastre. Multumim si Primãriei Vaslui, care ne-a sustinut si a fost alãturi de noi” ne-a declarat Emilian Stirbu.