7.9 C
18-apr.-2024

Fãrã sansã

HC Vaslui – Poli Timisoara 28-35 (14-17)

SLAB… HC Vaslui a pierdut ultimul meci din acest an, contra celor de la Politehnica Timisoara, scor 28-35 (14-17 la pauzã). În urma acestui rezultat, gruparea antrenatã de Bogdan Pralea si Alexandru Acsinte a terminat prima parte a sezonului pe locul 11 în clasamentul Ligii Nationale.

În ciuda sanselor mici pe care le avea înaintea jocului, echipa gazdã a început mai bine partida si a preluat conducerea încã de la începutul meciului. Gruparea vasluianã a condus la un gol pe tabelã pânã în minutul 7, când Timisoara a reusit sã preia avantajul, prin Marjanovic, scor 4-5. „Alb-violetii” au fortat desprinderea, pe care au si izbutit-o pânã în minutul 17, când au dus ecartul la 4 goluri, scor 7-11. Cu greseli mari în atac si cu o apãrare „somnoroasã”, care le-a permis oaspetilor sã marcheze din toate pozitiile, gruparea vasluianã a intrat la cabine cu scorul de 14-17. În startul pãrtii a doua s-a remarcat Didi Hrimiuc, pivotul Timisoarei, care într-un interval de 7 minute a reusit sã înscrie de 5 ori, mãrind si mai mult diferenta în favoarea echipei sale, scor 19-27. Cãzutã fizic, gruparea vasluianã nu a mai avut puterea sã revinã si a încheiat anul 2017 cu o înfrângere clarã, care nu lasã loc la prea multe comentarii, scor 28-35. Urmeazã pauza competitionalã, perioadã în care conducerea clubului HC Vaslui trebuie sã întãreascã echipa si cu jucãtori si cu un antrenor, dacã vrea sã mai prindã Liga Nationalã si în viitorul sezon competitional.