18.5 C
29-apr.-2024

FC Gârceni, campioana judetului la fotbal (foto)

Final de competitie

CEI MAI BUNI…Echipa de fotbal FC 2007 Gârceni a cîstigat duminicã, 11 iunie, titlul de campioanã judeteanã a sezonului 2016-2017 dupã ce a învins pe teren neutru, la Ivãnesti , cu scorul de 3-2 (1-1) formatia FC Vaslui. Pentru a ajunge în Liga a III-a, FC Gârceni trebuie sã cîstige barajul cu Victoria Traian, campioana judetului Brãila.

Echipa de fotbal FC 2007 Gârceni este noua campioanã a ligii a patra de fotbal vasluiene. Formatia pregãtitã de Cristi Soldan a cîstigat duminicã finala judeteanã, 3-2 (1-1) împotriva echipei FC Vaslui. Partida, disputatã pe terenul din Ivãnesti a avut de toate, goluri de senzatie, ratãri monumentale si multã încrâncenare. Minutul 8 a adus si deschiderea scorului. Atacantul Ionut Pintilie a profitat de o gresealã în defensiva vasluienilor si a marcat pentru 1-0. Asta dupã ce, cu trei minute înainte, „galben-verzii” trimiseserã mingea în transversala portii gazdelor, prin Robert Chirilã. Încurajati de pe margine de aproape 50 de suporteri veniti de la Vaslui, oaspetii restabilesc egalitatea cu cinci minute înainte de fluierul final al primei reprize. Dupã o loviturã de colt, Sergiu Gîrdea se înaltã si îl învinge pe portarul Gârceniului. Elevii lui Mircia Scutelnicu au început ca din tun partea a doua iar în trei minute au curmat orice sperantã de victorie a echipei FC Vaslui. Viorel Bojoagã (min 49) si, din nou, Ionut Pintilie, cu o executie superbã (min 51), au adus linistea în tabãra gazdelor. Nemaiavând nimic de pierdut, Ionut Petricenco, antrenorul „galben-verzilor”, schimbã garniturile din atac iar acest lucru are urmãri si pe tabela de marcaj. În minutul 76, vasluienii reduc din diferentã prin Hariuc. Mult mai experimentati, jucãtorii Gârceniului joacã foarte bine ultimul sfert de orã si îsi conservã avantajul de un gol, care le aduce o victorie mare, si odatã cu ea si trofeul de campioanã a judetului. În celãlalt meci al play-off-ului, Pajura Husi s-a impus cu 4-0 în fata celor de la Vitis Suletea.

Victoria Traian, adversarul de la barajul de promovare în liga a III-a

Pentru a promova în liga a III-a, FC 2007 Gârceni mai are de trecut un singur hop iar acela se numeste Victoria Traian, campioana judetului Brãila. Turul va avea loc pe 17 iunie 2017, ora 18:00, iar returul pe 24 iunie 2017, ora 17:30. Meciul tur se va juca la Brãila, iar returul, cel mai probabil, la Vaslui.