13.4 C
25-apr.-2024

FC Gârceni, esec nemeritat în Cupã

FC 2007 Gârceni – Sportul Chiscani        1-2 (0-0)

DEZAMÃGIRE… Campioana judetului, FC 2007 Gârceni, a pierdut nemeritat, scor 1-2, duelul cu Sportul Chiscani, din faza I a Cupei României, editia 2017-2018. Gârceniul a condus cu 1-0, dar brãilenii au reusit sã întoarcã rezultatul si sã se impunã cu 2-1.

Jucat în fata a peste 100 de spectatori meciul dintre cele douã formatii a fost unul viu disputat. Echipa primarului Scutelnicu a jucat mult mai bine, iar în prima reprizã a irosit douã mari ocazii prin Pintilie si Bojoagã. Dupã pauzã, Bojoagã a deschis scorul dupã o pasã frumoasã primitã de la Solomon (min. 57), însã brãilenii au reusit sã restabileascã egalitatea imediat, în minutul 58. Finalul de joc a fost unul echilibrat si a fost decis de o gresealã în defensiva Gârceniului. S-a terminat 2-1 pentru Sportul Chiscani, care a obtinut calificarea în faza a II-a a Cupei României, dupã o partidã în care Soldan si compania s-au jucat cu ocaziile.”Dintre toate echipele pe care le-am întâlnit în Cupa României, Sportul Chiscani a fost cea mai slabã echipã, dar ne-au bãtut. Am pierdut pe mâna noastrã, pentru cã nu am stiut sã fructificãm ocaziile pe care le-am avut. Pintilie si Bojoagã au ratat din pozitie de unu la unu cu portarul advers. Nu au fost cu nimic peste noi. Ba mai mult, au fost o echipã rea, care a stat mai mult cu gura pe arbitrii decât sã îsi vadã de joc. Am condus cu 1-0, dar ne-au egalat imediat iar golul victoriei l-au dat în ultimele minute”, a spus Mircia Scutelnicu, presedintele echipei FC 2007 Gârceni.