7.4 C

FC Vaslui s-a impus în derby-ul optimilor de Cupã

VICTORIE…Rãmasi fãrã antrenor dupã remiza de joi cu Inter Sport , “galben-verzii” au reusit sã se revanseze în fata propriilor suporteri, duminicã, în optimile Cupei României, faza judeteanã. FC Vaslui s-a impus în fata celor de la Smart Negresti cu scorul de 3-1, dupã un meci spectaculos, aplaudat de peste cei 150 de fani prezenti la stadion.

Partida s-a desfãsurat sub scenariul devenit deja obisnuintã pentru suporterii de la Peluza Nord. Desi au început mai bine meciul, având douã ocazii clare de a deschide scorul prin Azamfirei si Hariuc, “galben-verzii” au fost cei nevoiti sã scoatã mingea din propria poartã, dupã un contraatac scoalã al Negrestiului. Împinsi de la spate de 30 de fani, care si ieri au fãcut o atmosferã de Liga I, vasluienii îsi reiau asaltul la poarta oaspetilor, fãrã prea mare succes însã, asta si din cauza portarului de la Negresti, care în meciul de ieri a prins o zi mare. “Pistonarea” defensivei negrestene dã rezultate abia cu 4 minute înaintea finalului de primã reprizã, când Constandache restabileste egalitatea cu un sut imparabil de la 14 m. 1-1 scor la pauzã. Readusi în joc de golul mijlocasului la închidere, “galben-verzii” fac o a doua reprizã excelentã atât în defensivã, acolo unde Dima si Spânu nu le-au dat nici o sansã atacantilor negresteni, dar si în ofensivã, acolo unde Hariuc si Azamfirei i-au pus tot timpul la treabã pe fundasii oaspete. Jocul mai bun al “galben-verzilor” se concretizeazã în minutul 65, când, profitând de o eroare în apãrarea Negrestiului, Hariuc face 2-1. Fãrã cinci jucãtori de bazã în echipa trimisã pe teren, antrenorul Mihai Stoian nu mai poate împiedica înfrângerea elevilor sãi care, în minutul 81, mai încaseazã un gol de la acelasi Hariuc. Pentru vasluieni, meciul cu Negresti a fost al patrulea în care au reusit sã învingã dupã ce au fost condusi, lucru apreciat de suporteri. “Victoriile sunt mai frumoase când sunt obtinute cu emotii” au spus acestia dupã meci. pentru a se califica în semifinale, FC Vaslui va trebui sã treacã de Victoria Muntenii de Jos, care a profitat de neprezentarea Vointei Stefan cel Mare si s-a calificat, de asemeni, în sferturi.