7 C

FC Vaslui s-a instalat în fotoliul de lider

Liga a IV-a

SUCCES…O nouã victorie, a treia consecutivã, o instaleazã pe FC Vaslui la sefia Ligii a IV-a. „Galben-verzii” s-au impus cu 2-1 pe terenul celor de la Vitis Suletea, detronându-i din fruntea ierarhiei chiar pe adversarii de ieri. În celãlalat derby al rundei, Flacãra Muntenii de Sus a reusit sã plece cu toate punctele de la Husi, dupã ce la pauzã a fost condusã cu scorul de 1-0.

Meciuri spectacol în etapa a III-a a Ligii a IV-a. În cele sase partide s-au înscris 36 de goluri, rezultând o medie de sase goluri pe meci. Media a fost oarecum stricatã de derby-urile rundei, Vitis Suletea – FC Vaslui si Husana Husi – Flacãra Muntenii de Sus. Ambele partide s-au terminat cu victoria la limitã a oaspetilor, scor 1-2. La Suletea, „galben-verzii” au deschis scorul în prima reprizã, prin Bogdan Morosan, si-au dublat avantajul în a doua parte, prin reusita lui Cosovãt, iar gazdele au marcat golul de onoare cu 7 minute înainte de final. În celãlalt derby al etapei Flacãra Muntenii de Sus a avut de tras pânã sã-si asigure toate punctele puse în joc. Husana Husi a evoluat mai bine în prima reprizã, a reusit sã si marcheze, însã oaspetii si-au arãtat coltii în partea secundã, când au întors rezultatul. Cele mai multe goluri s-au înscris la Bârlad, acolo unde Sportind s-a impus cu 7-3 în fata Tutovei. Un alt meci spectaculos s-a jucat la Tãtãrãni, acolo unde echipa localã a remizat cu Atletic Club Bârlad, scor 4-4. Campioana FC 2007 Gârceni nu a avut probleme cu Juventus Fãlciu, pe care a învins-o cu 4-2. O altã echipe care a spart gheata în aceastã etapã este Multim Perieni, care a bifat prima victorie din acest sezon, 5-1 cu Racova Puscani. În urma rezultatelor de ieri, FC Vaslui a urcat în fotoliul de lider, cu trei victorii din tot atâtea meciuri jucate, urmatã de Flacãra Muntenii de Sus, de asemenea cu maximum de puncte, dar cu un golaveraj mai mic.

Rezultatele etapei a III-a

Multim Perieni – Racova Puscasi 5-1 (3-1)

Star Tãtãrãni – Atletic Club Bârlad 4-4 (2-1)

Husana Husi – Flacãra Muntenii de Sus 1-2 (1-0)

Vitis Suletea – FC Vaslui 1-2 (0-1)

FC 2007 Gârceni – Juventus Fãlciu 4-2 (1-0)

Sporting Bârlad – FDR Tutova 7-3 (6-2)

Clasamentul Ligii a IV-a, etapa a III-a

Loc   Echipã                       M      V      E      Π      Gvj           P

1.       FC Vaslui                         3        3        0        0        12-6             9

2.       Muntenii de Sus              3        3        0        0        10-4             9

3.       FC 2007 Gârceni               3        2        1        0        10-4             7

4.       Vitis Suletea                    3        2        0        1        10-3             6

5.       Sporting Bârlad               3        1        2        0        8-4               5

6.       Atletic Club Bârlad 3        1        1        1        14-7             4

7.       Racova Puscasi                3        1        1        1        4-7               4

8.       Husana Husi                   3        1        0        2        4-7               3

9.       Multim Perieni                 3        1        0        2        7-14             3

10.      Star Tãtãrãni                   3        0        1        2        10-14            1

11.      Juventus Fãlciu                3        0        0        3        3-8               0

12.      FDR Tutova           3        0        0        3        6-20             0