9.6 C

FC Vulturesti câstiga derby-ul cu Rapid Brodoc

ETAPÃ… FC Vulturesti continuã marsul triumfal în seria Vaslui I Vest, dupã victoria cu 4-2 în fata celor de la Rapid Brodoc. În cealaltã serie, CS Victoria Muntenii de Jos a fãcut spectacol la Codãesti, unde s-a impus cu 6-3 în fata Avântului din localitate.

Weekend plin de goluri în ultima ligã a campioantului judetean de fotbal. În cel mai asteptat meci al rundei a II-a, FC Vulturesti – FC Rapid Brodoc, gazdele s-au impus cu 4-2 la capãtul unui meci în care oaspetii le-au pus serioase probleme. La pauzã, scorul a fost 1-1, dupã o primã reprizã echilibratã, cu ocazii de gol la ambele porti. În partea secundã, „vulturii s-au dezlãntuit si si-au acontat trei puncte extrem de importante în economia campionatului. Spectacol a fost si la Negresti acolo Intersport Vaslui a fãcut instructie cu Unirea Negresti, scor 4-10. Oaspetii si-au asigurat victoria încã din finalul primei reprize, când conduceau cu 7-0. Gloria Todiresti a emis pretentii în fata Bãlteniului doar în prima reprizã. În partea a doua a jocului, formatia oaspete a apãsat pedela de acceleratie si s-a impus cu 7-3. Meciuri frumoase au fost si în Seria Vaslui II Est. La Codãesti, Avântul din localitate a condus ostilitãtile cu Munteniul de Jos doar în primele 45 de minute (scor 3-2). În repriza secundã, oaspetii au practicat un joc mult mai bun, au marcat de patru ori si au iesit învingãtori de pe teren. Cu victorie s-a întors acasã si SC 2000 Lipovãt, care a învins cu 2-0 Bãcaniul.