14 C
23-apr.-2024

FCM Husi, noua campioana a Vasluiului (foto)

Vitis Suletea – FCM Husi 0-2

CAMPIONII… Husul poate reveni în Liga a III-a, dupã cinci ani. Acestia mai au de trecut un hop, în meciul de baraj de la Iasi, unde vor întâlni vicecampioana judetului Botosani, FCM Dorohoi. Elevii lui Nicolau au fãcut un meci mare la Suletea, o echipã care si-a vândut scump pielea, desi erau în afara oricâror calcule. Gârceniul, cealaltã echipã care avea pretentii de campioanã, s-a împiedicat inexplicabil la Zãpodeni, unde a pierdut un meci ca si câstigat, primind în ultimele cinci minute trei goluri. Se pare cã, comisiile vor avea ultimul cuvânt. Aceastã posibilitate a apãrut dupã ce echipa a doua a Vasluiului nu s-a prezentat la Murgeni, fiind la a doua abatere.

FCM Husi va rãmâne în istorie ca ultima campioanã a judetului Vaslui. În sezonul viitor liga judeteanã, probabil, va fi una mai mare, având în vedere regionalizarea propusã de Traian Bãsescu. Desi Gârceniul a plecat favoritã, Husul a avut rãbdare si a asteptat pasul gresit. FC Gârceni a pierdut la Zãpodeni, (4-3) iar husenii au câstigat partida de la Suletea cu 2-0. Desi au existat voci cã suletenii nu-si vor apãra corect sansele acestia s-au dãruit pe teren, oferind unul dintre cele mai frumoase meciuri din acest play-off. Meciul a început cu o întârziere de o orã dupã o furtunã puternicã, care a inundat câteva gospodãrii în Suletea. Cele douã echipe au avut rãbdare o orã, terenul s-a zvântat si meciul s-a desfãsurat în conditii destul de bune. Meciul a fost destul de încrâncenat, jucãtorii gazdelor au început în fortã, având douã ocazii mari de gol. Animati de câtiva “fani” veniti tocmai de la Gârceni, acestia fortat deschiderea scorului, însã n-a fost sã fie. Golul a picat de partea cealaltã, dupã o loviturã liberã, transformatã de Dumitru (28). Husenii au pus încet încet stãpânire pe joc si au încheiat prima reprizã în atac. Dupã pauzã, Vitis a început din nou în fortã irosind câteva ocazii de a restabili egalitatea. În cealaltã partidã, importantã în stabilirea campioanei judetului, Gârceniul conducea cu 3-1. Antrenorul Husului, Cãtãlin Nicolau mutã insirat îl introduce în teren pe Miron, care marcheazã dintr-o centrare venitã de la Mocanu, de pe partea stângã. La adãpostul celor douã goluri, Husul face si celelalte douã schimbãri tempereazã meciul si asteptau cu sufletul la gurã pentru a sãrbãtori. La Zãpodeni, tristete mare. Era minutul 85, când au aflat cã Husul conduce la Suletea si demoralizati elevii lui Scutelnicu primesc trei goluri în ultimele minute. La fluierul de final, bãietii lui Nicolau au fãcut hora bucuriei si au scandat: “Si pe vânt si pe ploaie, / Husul dã bãtaie” si “Campionii, Campionii!”. Asadar la barajul de la Iasi, Husul va întâlni FCM Dorohoi, dacã rezultatele vor fi omologate. Existã câteva suspiciuni legate de neprezentarea Vasluiului la Murgeni. Prin urmare, “galben-verzii” fiind la a doua neprezentare riscã excluderea din campionat si automat pierderea jocurilor cu 3-0 la masa verde. În aceste conditii, Gârceniul ar putea iesi pe primul loc, dupã cum au anuntat vor contesta rezultatul de la Zãpodeni, pe motiv cã au folosit un jucãtor nelegitimat.