10 C

Flacãra a câstigat derby-ul cu FC Gârceni

Liga 4

MAI BUNI… Campioana Flacãra Muntenii de Sus s-a impus clar în derby-ul etapei a III-a din Liga a 4-a, scor 3-0, pe terenul vicecampioanei FC 2007 Gârceni. În urma acestui succes, Flacãra a urcat pe locul doi, la egalitate de puncte cu Atletic Club Bârlad.

Cele douã formatii au oferit o primã reprizã destul de echilibratã, cu un plus pentru oaspeti, care au reusit sã înscrie de douã ori, prin Daniel Georgescu si Cãtãlin Scrab. În repriza secundã, Sebastian Târtârãu a înscris ultimul gol al partidei, iar Flacãra a obtinut cea de-a treia victorie din aceastã stagiune. Oficialii echipei din Gârceni acuzã arbitrajul bârlãdeanului George Mihãilã si contestã toate cele trei goluri ale oaspetilor. „Suntem nemultumiti de arbitraj. La primul gol, jucãtorul din Munteni a înscris în urma unui joc periculos, la o intrare cu talpa sus. Golul de 2-0 a fost înscris în urma unui corner, însã arbitrii au arãtat corner în loc sã arate loviturã de la sase metri. La cel de-al treilea gol, atacantul oaspetilor a marcat dintr-o pozitie evidentã de ofsaid”, a declarat Mircia Scutelnicu, presedintele echipei FC 2007 Gârceni.

Victorii categorice pentru favorite

Etapa a III-a a Ligii 4 a început cu duelul dintre Husana Husi si Racova Puscasi, partidã încheiatã cu victoria husenilor, scor 3-1. Scorul etapei a fost realizat de FC Vulturesti, formatie care a dat de pãmânt cu ACS Moara Domneascã (8-1). FC Vaslui s-a distrat cu Racova Puscasi (6-0), Atletic Club Bârlad a învins la Suletea (4-1), iar Juventus Fãlciu si Sporting Bârlad au terminat la egalitate, scor 1-1.