9.4 C
27-apr.-2024

Galop de sãnãtate pentru CSM Vaslui

CSM Vaslui – CSM Botosani 43-19 (21-9)

LA SCOR… Liderul Seriei A a Diviziei A la handbal masculin, CSM Vaslui, a câstigat detasat cel de-al doilea meci din acest an, impunându-se la o diferentã de 24 de goluri în fata ultimei clasate, CSM Botosani, scor 43-19.

Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a obtinut o victorie facilã în fata unui adversar modest, mãcinat si de mari probleme de lot. Botosãnenii s-au prezentat la Vaslui cu un lot de doar 9 jucãtori, în timp ce antrenorul a fost suspendat si a luat loc în tribunã. Handbalistii vasluieni au rezolvat duelul încã din prima reprizã, la pauzã având un avantaj de 12 goluri, 21-9. În repriza secundã, diferenta a crescut, iar antrenorul Leonard Bibirig a dat credit si juniorilor echipei. S-a terminat 43-19, iar CSM Vaslui a obtinut cea de-a 12-a victorie consecutivã din aceastã stagiune. Dupã 12 etape, vasluienii sunt pe primul loc în Seria A, având un avans de 19 puncte fatã de ocupanta locului secund, CSU Galati. Pentru CSM Vaslui au marcat: R. Farcas (9 goluri), Cumpãnici (8), Popa (7), Voinea, A. Farcas (ambii cu câte 4 reusite), Husanu (3), Amihãiesei, Carali, Hodorogea si Dragon (toti cu câte 2 goluri). În runda urmãtoare, handbalistii vasluieni joacã, în deplasare, împotriva echipei CSU Suceava 2.