17.1 C

Germania risca sa retrogradeze in Liga Natiunilor

Ultimele doua campioane Mondiale la fotbal s-au intalnit marti seara pe Stade de France din Paris, intr-un meci contand pentru Grupa a 4-a din League A din noua competitie din calendarul UEFA, Liga Natiunilor. Franta s-a impus cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Griezmann (2,) pentru francezi, si Kroos, pentru germani. Desi este cel de-al patrulea meci intre cele doua tari in ultimii 3 ani, acesta este primul disputat in Franta dupa intalnirea din 2015 care a fost marcata de atacuri teroriste in Paris.

Nemtii au venit motivati in capitala franceza in incercarea de a sterge din umilinta indurata in urma cu trei zile, cand au pierdut la scor de neprezentare, 0-3, cu Olanda. Selectionerul german, Joachim Loew, a facut 5 schimbari fata de meciul din Olanda si i-a trimis din start in teren pe Leroy Sane si Serge Gnabry, in incercarea de a dinamiza jocul ofensiv.  Didier Deschamps, selectionerul Frantei, a pastrat echipa cu care a jucat finala Cupei Mondiale, singura modificare fiind introducerea lui Kimpembe in locul accidentatului Umtiti.

Nemtii au inceput mai bine meciul, au exercitat o presiune constanta asupra portii lui Lloris, care a fost nevoit sa intervina la o deviere a colegului sau N`Golo Kante. In minutul 14 portarul francez a trebuit sa se recunoasca invins dupa ce Kroos a executat o lovitura de la 11 metri acordata dupa un hent al lui Kimpembe. Tot germanii au fost cei care au presat dupa deschiderea scorului, dar pana la pauza nu s-a mai inscris.

Cu prima sansa la castigarea competitiei (cota 3.50 in oferta de pariuri a agentiei Unibet), Franta a revenit mai puternica dupa pauza. Noua senzatie a fotbalului mondial Killian M`bappe a dat startul revenirii francezilor. Egalarea a venit in minutul 62 cand Griezmann a marcat cu o frumoasa lovitura de cap, dupa o faza lucrata de Lucas Hernandez. Francezii au continuat sa atace si, cu 10 minute inainte de finalul meciului, au obtinut o lovitura de pedeapsa pe care acelasi Griezmann a executat-o cu precizie.

In urma acestei victorii, campioana mondiala isi prelungeste perioada de invincibilitate. ,,Cocosii galici” nu au mai pierdut din martie 2018, timp in care au obtinut 11 victorii din 15 meciuri. In tabara germana se prelungeste perioada de reconstructie, integrarea noului val de jucatori afectand puternic rezultatele echipei. Germania a parasit Cupa Mondiala din faza grupelor, iar in Liga Natiunilor risca retrogradarea.