6.3 C
19-mart.-2024

Ghionion pentru HC Vaslui în Cupa României

DIFICIL…HC Vaslui a avut ghinion la tragerea la sorti pentru sferturile de finalã ale Cupei României la handbal masculin. Elevii antrenati de Leonard Bibirig se vor duela pentru accederea în faza urmãtoare a competitiei cu una dintre cele mai în formã echipe din Liga Nationalã, HC Odorhei.

În acest moment, adversarii Vasluiului ocupã locul 2 în clasamentul Ligii Nationale, la egalitate de puncte cu ocupanta primului loc, HCM Baia Mare, dar cu un golaveraj mai slab. Mai mult, Vasluiul si Odorhei s-au întâlnit recent în etapa a XV-a a returului de campionatului, întâlnire în urma cãreia elevii lui Vlad Caba au iesit învingãtori (29-26). La fel au fãcut-o si în tur, în Sala Sporturilor din Vaslui, atunci când au reusit sã strice debutul echipei vasluiene pe prima scenã handbalisticã (24-28). Turul sferturilor de finalã se va juca pe 4 februarie, iar returul trei zile mai târziu. Echipele calificate vor juca în Final Four pe 15-16 aprilie. HC Vaslui s-a calificat în sferturile de finalã dupã victoria obtinutã împotriva formatiei de ligã secundã HC Arges Pitesti, cu scor de 32-22.