6 C
23-apr.-2024

Handbalistii Juniori III au terminat turul de campionat pe primul loc

INVINCIBILI…Dacã ziua de sâmbãtã a apartinut handbalistilor Juniori II, care au terminat turul de campionat pe primul loc, gratie victoriei de la Cernavodã, duminicã a venit rândul Juniorilor III sã-si consolideze pozitia de lider înaintea pauzei de iarnã, prin victoria obtinutã în fata echipei similare a Sucevei, scor 24-13.

Cu cel mai bun atac (173 goluri marcate), a doua cea mai bunã defensivã (106 goluri primite) si cele mai multe puncte acumulate, 11. Astea sunt cifrele cu care elevii profesorului Liviu Gugles terminã prima parte a campionatului. Dupã victoriile cu LPS Botosani (30-10), CSU Suceava (28-22), ACS Campionii Vaslui (40-25), LPS Iasi (30-15), si remiza cu LPS Piatra Neamt (21-21), handbalistii Juniori III ai Liceului cu Program Sportiv au bifat un nou succes, duminicã, de data asta pe terenul echipei LPS Suceava, scor 24-13. A fost un meci fãrã istoric, în care vasluienii au condus autoritar pe toatã durata lui. La pauzã s-a intrat cu 12-6 pentru LPS Vaslui iar diferenta a crescut si mai mult în a doua reprizã, când oaspetii au apãsat si mai tare pe pedala de acceleratie. Cele cinci victorii si egalul cu nemtenii i-au propulsat pe Juniorii III vasluieni pe primul loc în clasament, pozitie pe care nu are cum sã o mai piardã pânã la vacantã. Etapa viitoare, jucãtorii profesorului Liviu Gugles vor sta.

Clasamentul Seriei A, dupã etapa a 6-a

Echipã                            M       V       E        Π       Gm-Gp                  P

1. LPS Vaslui           6        5        1        0        173-106                  11

2.LPS Piatra Neamt 5        4        1        0        147-100                  9

3.CSU Suceava                 5        4        0        1        159-129                  8

4.Campionii Vaslui  5        2        0        3        139-159                  4

5.LPS Suceava                  5        1        0        4        109-129                  2

6.LPS Iasi                         5        1        0        4        107-136                  2

7.LPS Botosani                 5        0        0        5        86-161          0