9.1 C
26-apr.-2024

Handbalul feminin are viitor la Vaslui

Juniori

VICTORIE… Handbalistele junioare 2 de la LPS Vaslui s-au impus destul de clar în primul meci din grupa Valoare a Campionatului National de handbal feminin – J2, 35-26 cu LPS Brãila. LPS Vaslui rãmâne pe locul trei în clasament, cu sanse reale de calificarea la turneul final.

Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru echipa pregãtitã de Maria Ostan, 5-1 în minutul 5. LPS Vaslui nu a avut probleme si a controlat meciul de la un capãt la altul. Dupã 17-13 la pauzã, LPS Vaslui si-a mãrit avansul si a obtinut o victorie la o diferentã de 9 goluri, 35-26. În celelalte meciuri ale primei etape, CSM Galati a câstigat la LPS Iasi, 28-19, iar CSM Bacãu a învins LPS Buzãu, 38-19. Pe primul loc în Grupa Valoare 1 se aflã CSM Galati (12 puncte), urmatã de CSM Bacãu (11 puncte) si LPS Vaslui (10 puncte). În etapa urmãtoare, sâmbãtã, 29 februarie, handbalistele junioare 2 vor juca, în deplasare, pe terenul ultimei clasate, LPS Buzãu.

Junioarele 3 merg la turneul Valoare

Cu douã etape înainte de finalul sezonului regulat, handbalistele junioare 3 de la LPS Vaslui au obtinut calificarea la turneul Valoare. În meciul din etapa a XX-a a Campionatului National de handbal feminin – J3, LPS Vaslui a câstigat la Roman, 45-16 (20-7) cu echipa similarã a LPS Roman. Si de data aceasta cea mai bunã marcatoare a fost Daria Berezan, cu 10 goluri. În etapa urmãtoare, LPS Vaslui va întâlni ocupanta locului 9, LPS Piatra-Neamt.