17.2 C

HANY-GOL

Atletico Vaslui – Stiinta Miroslava 1-0

VICTORIE…Atletico Vaslui îsi mentine parcursul foarte bun si dupã etapa a IV-a din Liga a III-a. Echipa antrenatã de Gabriel Crãciun a învins, vineri, pe Stiinta Miroslava si a urcat pe primul loc în clasament. Singurul gol al partidei a fost înscris în minul 87, de Hany Ragab. Egipteanul este la al treilea joc consecutiv când se regãseste pe lista marcatorilor, devenind, dupã aceastã rundã, golgheterul echipei vasluiene.

Din punct de vedere al realizãrilor, prima reprizã a fost o proastã propagandã fãcutã fotbalului. Antrenorii celor douã echipe au pãrut cã vor, în primul rând, sã nu primeascã gol, limitând posibilitãtile adversarului, pentru ca apoi sã se gândeascã si la fotbal. 45 de minute în care nu s-a trimis nici un sut mai periculos spre spatiul portii adverse, în care bãietii lui Gabriel Crãciun au fost usor dominati. Repriza a doua a fost ceva mai animatã. În minutul 57, Miroslava a rãmas în 10 jucãtori dupã un fault a mijlocasului Moisi la mijlocul terenului. Vasluienii nu s-au bucurat însã prea mult de superioritate numericã si asta deoarece, în minutul 65, Gabriel Crãciun vede si el rosu în fata ochilor dupã un fault în posturã de ultim apãrãtor. Stiinta trece de douã ori pe lângã deschiderea scorului, în minutele 71 si 78, prin Crengãnis, însã atacantul nu reuseste sã o bage în ate din situatii perfecte de a marca. Si cum în fotbal ocaziile se rãzbunã mai tot timpul, cei care sparg gheata sunt vasluienii, cu trei minute înainte de finalul partidei. Autorul reusitei, Hany Ragab, care, servit ideal de Târtârãu, introduce mingea în poartã si aduce trei puncte mari pe Municipal. Egipteanul se aflã la al treilea joc consecutiv când îsi trece numele pe lista de marcatori. Cu golul înscris vineri, Hany Ragab a devenit golgheterul echipei. Mijlocasul a marcat pentru victoria cu 2-1 în partida cu AFC Hãrman, din etapa a II-a, si a bifat si un hattrick în victoria Vasluiului cu scorul de 7-1 în fata celor de la CSM Pascani. În urma rezultatului cu Stiinta Miroslava, Atletico a urcat pe primul loc în clasamentul ligii a III-a, cu un total de 9 puncte.

Clasamentul ligii a III-a

Echipã                            M       V       E        Π       Gvj              P

1.Atletico Vaslui               4        3        0        1        10-3             9

2.AFC Hãrman                 4        3        0        1        8-2               9

3.CS Sporting Liesti 4        3        0        1        7-2               9

4.Metalosport Galati        3        3        0        0        4-0               9

5.AFK Miercurea Ciuc      3        3        0        0        4-1               9

6.ACS Râmnicu Sãrat        4        2        1        1        5-3               7

7.Sport Club Bacãu 4        2        0        2        7-4               6

8.Stiinta Miroslava  4        2        0        2        5-4               6

9.Sportul Chiscani  4        1        1        2        2-5               4

10.Aerostar Bacãu  4        1        0        3        6-5               3

11.Cetate Râsnov   4        1        0        3        2-4               3

12.CSM Roman                 4        1        0        3        6-10             3

13.Valea Mãrului              3        1        0        2        3-9               3

14.CSM Pascani                4        1        0        3        7-16             3

15.Odorheiu Secuiesc      3        0        0        3        1-9               0