10.4 C

HC Vaslui a dat de pãmânt cu Politehnica Iasi

FACIL…Echipa de handbal a Vasluiului a învins sâmbãtã, fãrã probleme, formatia Politehnica Iasi, scor 48-21. Desi a fost o confruntare amicalã, bãietii lui Bibirig nu au avut milã de adversari, practicând un joc dãtãtor de sperante pentru finalul turului de campionat.

Pentru Cotinghiu &comp a fost un antrenament înaintea confruntãrii din runda viitoare, din deplasare, în fata echipei din Cãlãrasi, formatie ce se aflã pe pozitia a V-a a clasamentului, la 7 puncte în fata Vasluiului. Partida de sâmbãtã a fost una la discretia „ros-albastrilor” care au fãcut o primã reprizã excelentã, scorul la pauzã fiind 25-7. Si în cea de-a doua parte tot elevii lui Bibirig au condus ostilitãtile pe teren, în timp ce oaspetii au privit neputinciosi cu scorul cãpãta proportii pe tabela de marcaj. Marcatorii echipei au fost Barac 10 goluri, Cotinghiu si M Bujor cu câte 6, Soare si Gabi Bujor cu câte 5, Hagiu, M Ignat, Anton si Bejenariu cu câte 3 goluri, S Ignat 2 goluri, Ragea si Stan cu câte un gol. Din efectivul vasluienilor au lipsit Mãdãlin Tutu, acicidentat si Bogdan Pralea convocat la echipa nationalã.