5.6 C

HC Vaslui a promovat în Liga Nationalã (foto)

HC Vaslui 42 – 26 CSM Ploiesti

OBIECTIV ATINS…Dupã 15 ani, Vasluiul are din nou echipã de handbal în Liga Nationalã. Ambitionati de obiectivul la care iubitorii handbalului vasluian au tot sperat în ultimele sezoane, Cotinghiu & comp si-au surclasat adversarul venit de la Ploiesti, scor 42-26, încununându-si astfel parcursul ireprosabil din acest campionat. Dupã multi ani, dupã foarte multe eforturi depuse, dupã si mai multe emotii trãite alãturi de HC Vaslui, Sala Polivalentã din Vaslui va respira începând din sezonul viitor aer de Ligã Nationalã.

Însã nu numai echipa a promovat începând de ieri pe cea mai înaltã scenã a handbalului românesc. Cel care i-a fost alãturi în toate meciurile jucate „acasã”, publicul vasluian, nu s-a lãsat nici el mai prejos si cu toate cã surpriza promovãrii fusese dejucatã cu o etapã în urmã, la Cãlãrasi, a tinut sã fie prezent si ieri într-un numãr foarte mare la salã, în special pentru a multumi jucãtorilor pentru atingerea obiectivului. Iar acestia le-au rãspuns pe mãsurã. Cu o evolutie fãrã sperantã pentru adversar, bãietii lui Bibirig au pus stãpânire pe joc încã din startul partidei, iar dupã 12 minute, avantajul era deja unul insurmontabil pentru ploiesteni, scor 7-2.Cu „îngerul pãzitor” Pralea, cu „pitbulull” Ragea în defensivã, cu fratii Marius si Sabin Ignat, dirijori de spectacol, cu „plãmânii” echipei Barac si Cotinghiu, alãturi de excentricul Soare, HC Vaslui a mãrsãluit încet dar sigur spre victoria care avea sã-i asigure si matematic accederea în Liga Nationalã. La pauzã, tabela indica 19-10 pentru gazde iar primarul Vasluiului, prezent ca de fiecare datã în tribune, începea sã-si vadã visul cu ochii. În partea a doua, antrenorul Vasluiului a schimbat garniturile, înlocuindu-i pe cei amintiti mai sus cu Hagiu, Acatrinei, Moldovan, Bejenariu, Anton, Plesca/Nedelcu. Sub îndrumãrile de pe margine ale lui Bibirig, jocul Vasluiului a rãmas alert iar în minutul 44, diferenta dintre cele douã echipe era de 19 goluri, scor 31-12. Tehnicianul a tinut pedala apãsatã pânã în minutul 60 iar la fluierul de final al arbitrilor, tabela indica 42-26 în favoarea gazdelor. Ultimul hop în calea promovãrii era si el depãsit iar în aplauzele întregii sãli, handbalistii au sãrbãtorit performanta prin hora bucuriei. Doi dintre ei erau mai cumpãtati si nu pentru cã atingerea obiectivului nu i-ar fi bucurat ci pentru cã stiau cã începând de mâine HC Vaslui va porni pe un drum infinit mai greu, cel al Ligii Nationale. Acestia sunt Mãdãlin Tutu si Sandu Iacob, experimentatii coordonatori ai echipei si jucãtori fãrã de care, fãrã a lua din meritele celorlalti coechipieri, poate si în acest sezon bucuria promovãrii rãmânea o necunoscutã pentru HC Vaslui. Peste toti si toate se aseazã mâna staff-ului tehnic, aducerea lui Leonard Bibirig dovedindu-se azi a fi cea mai inspiratã mutare fãcutã în ultimii ani de administratia clubului. Pentru HC Vaslui urmeazã deplasarea la Bacãu si numai cine nu cunoaste intransigenta tehnicianului ar putea crede cã echipa va merge în vacantã acolo.