13.4 C

HC Vaslui, debut cu dreptul în amicale

Prima victorie

Echipa masculinã de handbal a Vasluiului a început cu dreptul meciurile amicale din aceastã varã, obtinând o victorie clarã cu Stiinta Municipal Bacãu, scor 43-35. Elevii lui Sandu Iacob si Alexandru Acsinte au fãcut o partidã excelentã, conducând pe toatã durata jocului.

Evolutie încântãtoare pentru HC Vaslui, ieri searã, pe teren propriu, în compania divizionarei secunde, CSSM Bacãu. Echipa noastrã a condus ostilitãtile pe toatã durata meciului, nedând nicio emotie celor aproximativ 100 de suporteri prezenti în salã. Singura achizitie din aceastã varã pe care antrenorul Sandu Iacob a folosit-o încã din primul minut a fost pivotul Radu Gusatu. Jucãtorul primei reprize a fost însã Andrei Popa, care a fost folosit pe postul de coordonator. Handbalistul promovat de la juniori a evoluat bine atât în apãrare, unde a fost foarte agresiv, cât si în atac, de multe ori surprinzându-si adversarii cu pasele date. Cu poarta ferecatã de experimentatul Bogdan Pralea, HC Vaslui a fortat în ultimele 10 minute ale primei reprize si a intrat la vestiare cu un avans linistitor, scor 21-14. În partea a doua, tehnicianul gazdelor a schimbat în întregime echipa, apelând la toti jucãtorii adusi în aceastã pauzã competitionalã. Diferenta de scor a crescut, vasluienii distrându-se la un moment dat cu adversarii. S-a terminat 43-35 pentru gazde, în urma spectacol handbalistic oferit de jucãtorii ambelor partide. Bãcãuanii vor încerca sã-si ia revansa azi, începând cu ora 19:00, când este programat meciul retur.