6.4 C
18-apr.-2024

HC Vaslui, la a cincea înfrângere consecutivã

Criza se prelungeste

Bãtuti, în tur, cu scorul de 30-26, handbalistii de la CSM Bucuresti si-au luat revansa ieri, învingând pe HC Vaslui, în prima etapã a returului, cu 33-21. Elevii lui Bogdan Pralea au contat doar în prima reprizã, pe care au terminat-o la doar douã goluri în spatele „tigrilor”, scor 13-11. În partea a doua trupa din capitalã s-a dezlãntuit, provocându-le vasluienilor una dintre cele mai drastice înfrângeri din actuala stagiune.

HC Vaslui a pierdut prima partidã din retur, scor 33-21, în fata vicecampioanei CSM Bucuresti si rãmâne pe locul 11 în clasamentul Ligii Nationale. A fost un meci echilibrat doar în prima reprizã, când elevii lui Bogdan Pralea si Alexandru Acsinte au reusit sã se tinã la 2-3 goluri de adversar. La finalul primelor 30 de minute, echipa din capitalã a intrat cu un ecart de doar douã goluri la vestiare, scor 13-11. Repriza a doua a fost un cosmar pentru echipa vasluianã si fanii ei. În decurs de doar 13 minute, gazdele s-au desprins la opt goluri pe tabela de marcaj, scor 21-13 în minutul 43. Diferenta a crescut la 12 goluri pânã la finalul celor 60 de minute, CSM Bucuresti împunându-se cu un 33-21 mai mult decât meritat. Pentru HC Vaslui, înfrângerea de ieri este a cincea consecutivã si una dintre cele mai drastice suferite în Liga Nationalã.

Betii si distractii pânã în zori

Dacã pentru unii fani, rezultatele din ultima perioadã sunt de neînteles, pentru altii, acestea nu reprezintã nicio surprizã. Coincidentã sau nu, sirul înfrângerilor a pornit imediat dupã plecarea lui Sandu Iacob. Rãmasi fãrã o autoritate în vestiar, handbalistii vasluieni au început sã-si facã de cap, organizând mai multe betii înainte si dupã meciurile din campionat. Una dintre ele a avut loc de Sfintii Mihail si Gavriil, cu douã zile înaintea meciului de la Cãlãrasi. Joia trecutã, dupã meciul cu Steaua din Cupa României, mai multi jucãtori au petrecut într-un restaurant din oras, distrându-se pânã a doua zi, la 6 dimineata. Având în vedere pozitia din clasament, rezultatele din ultima vreme si faptul cã Primãria Vaslui si Consiliul Local sunt principalii finantatori ai echipei, poate nu ar fi rãu ca cineva din conducerea clubului sã le atragã atentia asupra vietii extrasportive, pentru cã pânã la urma urmei, acestia sunt plãtiti, cu bani deloc putini, din buzunarele vasluienilor !