15.6 C

HC Vaslui, un nou pas gresit în Liga Nationalã

ÎNFRÂNGERE… HC Vaslui a pierdut trei puncte importante în lupta pentru locul opt în Liga Nationalã la handbal masculin, dupã ce a fost învinsã de Dunãrea Cãlãrasi, scor 29-26, într-o partidã din cadrul etapei a zecea, desfãsuratã pe teren advers.

Echipa lui Bogdan Pralea a început destul de bine partida, oferind senzatia cã ar putea pleca neînvinsã de la Cãlãrasi. Dar gazdele au început sã se apere tot mai bine si sã se desprindã la 2-3 goluri pe tabela de marcaj. La pauzã s-a intrat cu scorul de 15-12 pentru Dunãrea. Partea a doua a început si mai prost pentru HC Vaslui, care pânã în minutul 36 nu a gãsit drum spre poarta lui Valeriu Erhan. De partea cealaltã, Irakli Chikovani si Josip Peric au „spart” defensiva noastrã aproape la fiecare actiune, reusind sã mãreascã ecartul la cinci goluri în minutul 40. În ultimele 15 minute Vasluiul a revenit în joc, gratie golurilor marcate de fratii Bujor, însã experimentatii jucãtori ai Dunãrii au stiut când si cum sã forteze pentru a nu pierde cele trei puncte puse în joc. S-a terminat 29-26 pentru Cãlãrasi, rezultat ce mentine gruparea vasluianã pe locul 10 în clasamentul Ligii Nationale, la trei puncte în spatele ocupantei locului 8, ultimul care asigurã prezenta în play-off. Pentru Vaslui au marcat Mihai Bujor 7 goluri, Gabi Bujor 6 goluri, Rãzvan Farcas 3 goluri, Amihãesi 3 goluri, Anton 3 gol, Moldovanu 2 goluri, Cumpãnici 1 gol, Dediu 1 gol