5.8 C

HC Vaslui, victorie de moral cu Poli Iasi

HC Vaslui – Politehnica Iasi 45-27

SUCCES…Trupa antrenatã de Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma au bifat o nouã victorie în aceastã sãptãmânã, dupã cea de miercuri , cu CSU Galati. Vasluienii au trecut ieri si de Politehnica Iasi, scor 45-37 si terminã perioada de pregãtire cu moralul ridicat. Mai important însã pentru echipa localã de handbal în aceastã perioadã este ca autoritãtile locale, publicul vasluian si sponsorii sã-si arate din nou sprijinul fatã de sportivi, pentru ca obiectivul calificãrii în play-off sã fie unul realizabil.

HC Vaslui a cîstigat cu 45-37 ultimul amical sustinut pe teren propriu înainte de reluãrii campionatului. A fost o partidã utilã pentru elevii lui Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma în conditiile în care Politehnica Iasi a jucat la nivelul unei partide oficilale. Gazdele au început mai prost partida si în minutul 5 erau în dezavantaj pe tabela de marcaj, scor 2-3. Acest lucru s-a schimbat pânã în minutul 15 (scor 9-8), iar de atunci, Vasluiul n-a mai cedat conducerea. Cu Gabi Bujor într-o formã de invidiat, dar ajutat si de restul colegilor, vasluienii reusesc sã se distanteze la 7 goluri pânã la pauzã, 24-17. La fel de bine a decurs jocul si în a doua parte, gazdele reusind sã smulgã în mai multe rânduri aplauzele celor prezenti. N-au lipsit “aerienele”, fazele de contraatac scoalã, dar nici blocajele executate ca la carte de defensivã , toate acestea arãtând un Vaslui pregãtit din punct de vedere sportiv pentru startul celei de-a doua pãrti a campionatului. Marcatorii echipei au fost G.Bujor 8, Hagiu 7, Cotinghiu 6, M.Ignat 5, Rosu 4, S.Iacob 3, S.Ignat 3, M.Bujor 3, Bejinariu 2, Soare 2, Tutu 2.