9.1 C

Claudia Prisecaru campioană naţională la atletism în proba de alergare 3000 de metri- juniori 1 Claudia Prisecaru campioană naţională la atletism în proba de alergare 3000 de metri- juniori 1

Şi alţi sportivi vranceni legitimaţi la cluburi din judeţ dar şi la alte cluburi din ţară au obţinut rezultate remarcabile în prima zi a campionatelor naţionale de atletism pentru juniori desfăşurate la Piteşti. Duminică urmează să se dispute alte finale ale întrecerii.
Sportiva Claudia Prisecaru a devenit campionă naţională la juniori 1 la atletism.Tanăra atletă,legitimată la CS Unirea Focşani a terminat prima cursa de alergare pe distanţe lungi,3000 de metri la campinatele naţionale de la Piteşti.Aceasta a încheiat cursa cu timpul de 11 minute o secundă şi 73 de sutimi.Reprezentanţii din Vrancea au obţinut şi o medalie de bronz în proba de 400 de metri.Mihai Vasiliu, sportivul pregătit de Gabi Alexandrescu a terminat pe treapta a treia a podiumului în proba de 400 de metri.Atletul este legitimat la LPS Focşani.Adjudeanca Raluca Vrabie,legitimată în prezent la CA Roman s-a clasat a doua cu o aruncare de 43,67 metri la aruncarea suliţei.În întrecerea masculină de aruncare a suliţei,competiţia a fost dominată de atleţii adjudeni.Pe primul loc s-a clasat Alexandru Novac, adjudeanul legitimat acum la Ştiinţa Bacău. Locul doi i-a revenit sportivului Alexandru Grigore, de la CSS Adjud.Duminică urmau să se dispute alte finale în întrecerea naţională ce are loc la Piteşti.(Dan CHIRIAC)