11.1 C

Husana, favoritã la titlu!

Fotbalul mic

“JUDETEANÔ… Se decide la Vaslui. CSM FC Vaslui a pierdut mansa tur a finalei Ligii 4 contra Husanei Husi, scor 0-1, dar pãstreazã sanse la trofeu. Husenii au jucat în ultimele 30 de minute în inferioritate numericã, golul victoriei fiind reusit de Ionut Piticari, cu zece minute înainte de final.

Mansa tur a finalei Ligii 4 la fotbal, dintre Husana Husi si CSM FC Vaslui, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 1-0. Prima reprizã a fost una echilibratã, cu un plus pentru huseni, care au avut mai mult posesia. Ambele formatii au irosit câte o ocazie importantã, dar scorul pauzei a fost alb, 0-0. Husenii si-au complicat misiunea în actul secund. Portarul Miron a fost eliminat, pentru un fault din pozitie de ultim apãrãtor asupra lui Botezatu, iar vasluienii au pus stãpânire pe joc. Andrei Covãcel, dintr-o pozitie perfectã, a tras în portar, în timp ce Cristi Sonea a lovit transversala din loviturã liberã. Chiar si cu un om în minus, husenii au reusit sã dea lovitura si sã obtinã o victorie extrem de importantã în lupta pentru câstigarea campionatului. Cãtãlin Solomon a luat o actiune pe cont propriu si i-a pasat decisiv lui Ionut Piticari, care a înscris singurul gol al partidei. Pe final, gazdele au tras de timp, iar vasluienii nu si-au mai creat nicio ocazie importantã. S-a terminat 1-0, iar Husul pleacã cu prima sansã în returul de duminicã de la Vaslui.