3 C
19-mart.-2024

I-am fãcut kurtos kalacs si i-am trimis acasã

HC Vaslui – HC Odorhei 31-26 (14-15)

CEI 16 FANTASTICI…Meci fenomenal fãcut asearã de HC Vaslui în compania lui HC Odorhei. Sub privirile primarului Vasile Pavãl si ale noului prefect al judetului, Bogdan Isabel, handbalistii antrenati de Sandu Iacob s-au distrat cu ocupanta locului 3, impunându-se la finalul celor 60 cu scorul de 31-26. A fost seara centrului Andrei Popescu, care a ridicat publicul în picioare cu executiile surprinzãtoare dar si a fratilor Gabi si Mihãitã Bujor, “plãmânul” si “inima” echipei. Tot la capitolul evolutie la superlativ îl trecem si pe Vlãdut Vlad. Noua extremã stângã “ros-albastrilor” a impresionat la prima aparitie în fata publicului vasluian, aducând un aport semnificativ fazei ofensive. O partidã fantasticã, fãcutã în fata unui public la fel de fantastic si un scor care ne dã încredere pentru meciul de miercuri cu campiona Dinamo Bucuresti.

Jocul nu a strãlucit însã de la început. Startul meciului a apartinut oaspetilor. Harghitenii au condus pe toatã durata primei reprize, cu exceptia minutelor 7 si 18, când Vasluiul a preluat pentru putin timp avantajul. La pauzã s-a intrat cu 15-14 pentru HC Odorhei. Repriza a doua a fost de poveste atât pentru echipa cât si pentru publicul vasluian. În minutul 34 Vlãdut Vlad îi readuce pe “ros-albastrii” la conducere pe tabela de marcaj, scor 17-16; în minutul 36 Andrei Popescu mãreste ecartul la douã goluri, 23-21 iar din acel moment Vasluiul nu mai cedeazã avantajul. Minutul 48, elevii lui Sandu Iacob joacã perfect. Din salã, dupã foarte multe luni, se aude si un “Vaslui, Vaslui” puternic, pornit la initiativa publicului si nu la îndemnul crainicului. Vasluienii simt cã favoritii pot rãpune, pentru prima datã de la revenirea în Liga Nationalã, aceastã echipã cosmopolitã a Odorheiului. Dupã câteva secunde încã o “boabã” cade în poarta lui De Rosa. Autorul, Gabriel Bujor. Scor 24-21. În minutul 54, gazdele stabilesc o nouã diferentã de scor, 27-23. O fac, atentie, jucând în inferioritate numericã. Jocul extraordinar continuã, ecartul creste si el, astfel cã la finalul celor 60 de minute, tabela de marcaj indicã un scor pe care foarte putini spectatori prezenti în salã îl anticipau, 31-26 pentru HC Vaslui.

“ Dacã vom continua sã jucãm asa, putem învinge orice echipã”

Dupã meci, Vlãdut Vlad s-a declarat multumit de debutul cu dreptul în fata propriilor suporteri dar si de victoria obtinutã în fata Odorheiului. “Nu am avut nici un fel de emotie. Mã bucur cã am reusit sã câstigãm astãzi, într-un meci în care nu eram favoriti. Am demonstrat cã prin forta de grup si jocul colectiv nu avem nici un fel de probleme si putem învinge orice echipã. Sper sã mentinem acelasi ritm si sã abordãm urmãtoarele meciul ca si cel cu HC Odorhei. Cred cã dupã pauzã echipa si-a dat seama ca victoria e posibilã si cu mai multa luptã în aparare putem sã câstigam.” a spus extrema vasluianã.