28.7 C
16-apr.-2024

În picaj!

CSM Fãgãras – HC Vaslui 27-24 (14-9)

O NOUÃ ÎNFRÂNGERE…Echipa vasluianã de handbal nu se regãseste deloc la mijlocul turului de campionat, continuând evolutiile modeste si în sala de sport a Colegiului National Radu Negru din Fãgãras, împotriva echipei locale, CSM Fãgãras. Cu o apãrare care a lãsat mult de dorit si cu un atac care a ratat nepermis de mult, vasluienii au pus probleme gazdelor doar în startul partidei, pierzând fãrã drept de apel condruntarea din etapa a VIII-a. În urma celei de-a cincea înfrângeri din tur, HC Vaslui a pierdut, momentan, contactul cu plutonul fruntas , însã ce îngrijoreazã mai mult este prelungita eclipsã de formã traversatã de gruparea antrenatã de Sandu Iacob.

HC Vaslui a condus doar de douã ori în partida de asearã, în minutul trei, respectiv cinci, când Silvian Amihãesi si Vali Anton au reusit sã surprindã defensiva gazdã. Au urmat trei ratãri în dreptul nostru, iar fãgãrãsenii au profitat din plin de acest lucru si s-au desprins la trei goluri, scor 5-2, minutul 10. Din acel moment, meciul etapei a VIII-a a fost doar o cursã de urmãrire pentru handbalistii vasluieni, care s-au chinuit sã tinã pasul cu adversarii. Greselile din apãrare, pripeala din atac si eliminãrile lui Anton, Amihãesi si Alexandru Farcas din finalul primei reprize au fãcut ca la pauzã, CSM Fãgãras sã intre cu un avantaj de cinci goluri, scor 14-9. Startul reprizei a doua l-a avut în prim plan pe Vali Anton, care în minutele 35 si 38 a fost sanctionat cu alte douã eliminãri, fiind trimis în tribune de arbitrii partidei. Oarecum surprinzãtor, Vasluiul si-a revinit si a redus ecartul la un singur go, în minutul 56, însã Fãgãrasiul a avut asearã doi jucãtor fantastici, pe Florin Acatrinei si pe fostul vasluian Andrei Bejinariu, care s-au asigurat cã gruparea antrenatã de Sandu Iacob nu are nicio sansã sã câstige vreun punct. S-a terminat 27-24 pentru gazde, la capãtul unui meci foarte slab fãcut de handbalistii vasluieni.