17.6 C

Începe sã se simtã aerul tare de Ligã

CS U Suceava – HC Vaslui 30-27

RESUSCITATORII…HC Vaslui a bifat sâmbãtã un nou insucces în Liga Nationalã. CS u Suceava, o echipã „moartã”, cu 0 puncte acumulate pânã în etapa a VIII-a, a reusit sã se auto-depãseascã în fata unor adversari loviti de apatie, administrându-le vasluienilor a IV-a înfrângere în campionat, scor 30-27. Astfel, dupã un start bun de sezon, HC Vaslui a cãzut în partea de jos a clasamentului, intrând în hora echipelor „vizate” de play-out.

Bãietii antrenati de Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma au început foarte prost jocul, acestia având nevoie de 9 minute pentru scutura pentru prima datã plasa portii lui Tcaciuc. Pânã atunci, bãietii lui Ghervan o fãcuserã de 4 ori la poarta noastrã. 10 minute mai târziu, tabela de marcaj a Sãlii Polivalente din Suceava indica o diferentã de 5 goluri în favoarea gazdelor, scor 11-6. Avantajul a fost metinut pânã la finalul primei pãrti, astfel cã cele douã echipe au intrat la vestiare cu scorul de 17-12. În startul celei de-a doua pãrti, Suceava forteazã si duce scorul la 22-14, nu fãrã a primi însã rãspuns din partea nou-promovatei. Între minutele 40-50, Vasluiul are o tresãrire de orgoliu si urmãreste egalarea (23-20 si 27-24) însã fãrã prea mari sanse de reusitã. Asta si deoarece, la ocazia de a se apropia la un gol diferentã, Vasluiul o dã în barã (la propriu) prin Hagiu, care rateazã o loviturã de la 7 m. Cu ascendentul moral de partea loc, sucevenii gestioneazã foarte bine finalul de joc, asigurându-si primele puncte din aceastã editie de campionat, scor final 30-27.La gazde se celebreazã cedarea lanternei rosii Lignitului Târgu- Jiu, în timp ce la HC Vaslui se adunã nori din ce în ce mai negri asupra echipei. Aerul tare al Ligii Nationale începe sã-si facã simtit efectul.