25.6 C
16-apr.-2024

ÎNCEPUT CU DREPTUL

Liga a IV-a

REUSITÃ … FC 2007 Gârceni a debutat cu dreptul în play-off-ul campionatului judetean de fotbal. Echipa primarului Mircia Scutelnicu a învins, în prima etapã, pe Pajura Husi, scor 2-1. Golurile au fost reusite de Bucur, Rotaru respectiv Cozma.

Husenii au început bine meciul de la Gârceni, cu o apãrare compactã si avansatã, care nu a lãsat echipa gazdã sã îsi facã jocul. Trupa lui Adi Racovitã a controlat jocul în primele 20 de minute, când si-au creat si douã ocazii mari, însã atacantii huseni au trimis peste poarta lui Onciu. Gârceniul a reactionat imediat, si atacantul Tiberiu Bucur a deschis scorul, în minutul 24, în urma unui sir de greseli în defensiva huseanã. Jocul s-a echilibrat, fazele de poartã au dispãrut aproape în totalitate, si când toatã lumea astepta pauza, gazdele au lovit din nou. Acelasi Bucur a centrat perfect, iar antrenorul-jucãtor, Lucian Rotaru a înscris cu capul din cinci metri. În partea secundã, Pajura a dominat jocul, a fost echipa mai incisivã, reusind sã îsi creeze ocazii importante, printre care si o barã. Husiul a redus din diferentã prin Cozma, însã nu a reusit sã smulgã un rezultat pozitiv. Pe fondul dominãrii echipei oaspete, fotbalistii Gârceniului au avut si ei câteva situatii notabile, dar fãrã rezultat pe tabela de marcaj. S-a terminat 2-1 pentru Gârceni, formatie care nu a putut conta pe doi jucãtori importanti, fundasul Mihãilã si mijlocasul Petrut. “Am început bine jocul, dar am primit un gol de tot râsul si ne-am revenit destul de greu. În repriza secundã am fost peste ei, dar am avut si ghinion pentru cã am trimis mingea în barã. Din punctul meu de vedere un rezultat de egalitate era mai echitabil”, a declarat Adi Racovitã, antrenorul Pajurei Husi.