9.9 C
26-apr.-2024

Înfrângere amarã pentru Inter Vaslui

Futsal

FURATI… Internationale Traian Vaslui a suferit, marti, prima înfrângere din acest sezon al Campionatului National de futsal – Under 19, dupã esecul din deplasare cu Sãnãtatea Dãrãbani, scor 1-2. Gruparea vasluianã a pierdut acest meci pe mâna arbitrilor.

Vasluienii au disputat marti dupã-amiazã, în deplasare la Dãrãbani, meciul etapei a IX-a a Campionatului National de futsal – Under 19. Echipa pregãtitã de Remus Mustãtea nu a strãlucit, dar nici nu a fost lãsatã sã joace de cei doi arbitri din Botosani, care au fãcut tot posibilul pentru a ajuta echipa gazdã sã producã prima înfrângere a vasluienilor. Prima reprizã a fost una echilibratã, în care ambele formatii au înscris câte un gol. Dupã pauzã arbitrii botosãneni si-au intrat în rol, arbitrând dupã reguli numai de ei întelese. Nu au acordat trei lovituri de pedeapsã vasluienilor, în schimb au fluierat fault dupã fault pentru gazde, care au obtinut victoria în urma unui gol înscris din loviturã de la 9 metri pentru sase faulturi! În urma acestui rezultat, Internationale Traian Vaslui rãmâne pe primul loc în Seria 1, cu 24 de puncte, urmatã de Sãnãtatea Dãrãbani, 15 puncte, CSM Politehnica Iasi, 9 puncte, si Futsal Ceahlãul Piatra-Neamt, 3 puncte. În etapa urmãtoare, care se va disputa în data de 2 aprilie, vasluienii vor juca, acasã, tot cu Sãnãtatea Dãrãbani, într-un meci revansã. Pânã atunci, marti, 27 martie, Inter va participa la Turneul Final al Cupei României – U19, acolo unde va întâlni, în sferturile de finalã, pe Coltea 1920 Brasov.