5.6 C

Înfrângere, dar impresie frumoasã

HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui 34-25

MAI BUNI…Ieri searã, echipa de handbal HC Vaslui a disputat un meci important în vederea calificãrii în play-off, întâlnind, în cadrul etapei a 24-a a returului Ligii Nationale, pe HCM Minaur Baia Mare, în deplasare. Înaintea acestei runde cele douã echipe erau separate de sase locuri în clasamentul Ligii Nationale. Cu toate acestea, formatia antrenatã de Leonard Bibirig a luptat de la egal la egal cu echipa de pe locul III, pierzând meciul în ultimul sfert de orã. Pentru HC Vaslui urmeazã marea finalã a campionatului, cu Potaissa Turda, miercuri, pe teren propriu.

Desi au avut în fatã una dintre cele mai în formã echipe din campionat, Vasluiul a început ca din tun partida si dupã doar 3 minute de joc conducea cu 2-0. Diferenta putea fi si mai mare dar Baia Mare a recurs la metode nesportive pentru a opri vârtejul vasluian, metode sanctionate de arbitri cu eliminãri. Handbalistii lui Bibirig nu s-au lãsat intimidati de jocul dur al gazdelor iar pânã în minutul 15 duc scorul la 5-2, prin Cãlin Hagiu. Nãucitã de „pumnii” încasati de la Vaslui, echipa bãimãreanã este chematã, cu ajutorul unui time-out, la marginea terenului de antrenorul ei principal, Lars Walther, care reuseste sã o revitalizeze. În minutul 20, gazdele reusesc egalarea, 7-7, iar pânã la finalul primei pãrti cele douã echipe merg cap la cap, scor 14-14. Repriza a doua scoate de la vestiare o echipã a Minaurului mult mai determinatã, ceea ce se observã si pe tabelã. În minutul 39, Baia Mare se desprinde la douã goluri, 19-17, iar pânã la final nu mai cedeazã conducerea. Asta si pe fondul unui joc ofensiv al Vasluiului mai temãtor, cu multe ratãri de la 7 m, dar si cu nesincronizãri în apãrare, de care experimentatii jucãtori ai Minaurului au profitat la maximum. Finalul celor 60 de minute a consemnat scorul de 34-24 pentru Baia Mare, o diferentã prea mare la felul în care s-a jucat. Pentru HC Vaslui urmeazã cel mai important meci al campionatului, cel care poate asigura prezenta în play-off, cu Potaissa Turda, acasã, miercuri, 1 aprilie.