8 C
27-apr.-2024

Înfrângere dureroasã

Liga 3 / Victoria Traian – FC 2007 Gârceni       4-0 (2-0)

ÎNVINSI… Sperantele celor de la FC 2007 Gârceni de a accede în Liga a 3-a par sã se fi încheiat dupã meciul tur cu Victoria Traian, campioana judetului Brãila. Echipa din Gârceni a trebuit sã se recunoascã învinsã, scor 4-0, în prima mansã a barajului de promovare în Liga 3.

Fotbalistii Gârceniului par sã se îndepãrteze de visul lor de a promova în cel de-al treilea esalon fotbalistic al tãrii. În partida tur a barajului de promovare în Liga 3, echipa primarului Sorin Scutelnicu a fost învinsã cu 4-0, dupã un meci jucat pe un teren ca o piscinã, în plin cod galben de ploaie. Disputat pe un teren care i-a încurcat mai mult decât trebuie pe fotbalisti, meciul a început cum nu se poate mai prost pentru FC Gârceni, primind gol la prima fazã periculoasã a gazdelor, în minutul 3. În prima reprizã a plouat puternic, iar mingea a fost aproape imposibil de controlat. S-a jucat mai mult la întâmplare, cu mingea care se oprea din metru, în metru într-o baltã, fãrã nicio legãturã cu fotbalul jucat în conditii normale. Pe un teren mic, gazdele au jucat ceea ce trebuie, cu mingi lungi pe atacanti. Pânã la pauzã s-a fãcut 2-0, dupã o fazã în care arbitrul asistent a semnalizat ofsaid, dar centralul a trecut peste si a validat golul. În repriza secundã, Gârceniul a jucat mai slab, iar Victoria Traian a mai înscris de douã ori, reusind sã facã un pas important cãtre Liga 3. Golurile gazdelor au fost reusite de Marius Barbu (3, 40, 76) si Cristian Ciocan (87). Partida retur va avea loc sâmbãtã, la Vaslui, cu începere de la ora 20.00, pe stadionul „Municipal”.