11.9 C

Înfrângere la Bacãu

EVOLUTIE BUNÃ…HC Vaslui s-a întors cu o înfrângere de pe terenul vicecampioanei, scor 45-40. Elevii lui Leonard Bibirig au dominat jocul, au condus pânã în minutul 45, dar la fel ca si în meciurile oficiale, au cãzut fizic pe final, fiind egalati si depãsiti pe tabela de marcaj în ultimele minute ale meciului.

HC Vaslui a avut un start de partidã excelent, dominând jocul încã din primele minute. Cu portarul Alin Plesca în zi de gratie, vasluienii si-au luat un avans considerabil dupã primele 20 de minute ale meciului, scor 10-14. Diferenta a crescut si mai mult dupã ce Mihai Bujor si Mãdãlin Tutu marcheazã dintr-o aerianã de toatã frumusetea, 14-19. Pânã la finalul primei pãrti, bãcãuanii apasã pedala de acceleratie si reusesc sã mai diminueze ecartul, scorul la pauzã fiind 20-22 în favoarea noastrã. Si a doua reprizã tot sub controlul handbalistilor vasluieni s-a desfãsurat. 21-25 minutul 35, 25-28 minutul 40. Pânã în minutul 45, bãcãuanii n-au stiut cum sã se apropie de vasluieni pe tabela de marcaj. Din pãcate, la fel ca si în meciurile oficiale, în ultimul sfert de orã, elevii lui Leonard Bibirig n-au mai reusit sã mentinã ritmul, iar acest lucru a fost imediat taxat de echipa experimentatã a Bacãului. Profitând de oboseala din tabãra vasluianã, “galben-albastrii” au întors scorul, reusind sã se impunã la finalul celor 60 de minute cu scorul de 45-40. Lipsa solutiilor de pe banca de rezerve a adus o nouã înfrângere vasluienilor, care-si vor relua meciurile oficiale, miercuri, 6 mai, pe terenul celor de la CSU Suceava, în etapa a III-a a play-out-ului