5.3 C

Înfrângere pe terenul Energiei

Energia Tg Jiu – HC Vaslui 28-26

BÃTUTI…HC Vaslui nu a reusit sã se întoarcã cu nici mãcar un punct din deplasarea de la Târgu Jiu, fiind învinsã de echipa din orasul lui Brâncusi cu scorul de 28-26. Rezultatul nu modificã pozitia vasluienilor în clasament, acestia fiind salvati de la retrogradare. pentru gruparea antrenatã de Leonard Bibirig urmeazã meciul cu Steaua, Ultimul din acest sezon, care va fi sustinut sâmbãtã, în fata propriilor suporteri.

HC Vaslui a mers mai mult în vacantã la Târgu-Jiu, iar acest lucru s-a vãzut în evolutia din meciul cu Energia. Mult mai motivatã, având în vedere mica probabilitate de a retrograda, trupa lui Liviu Andries a pus stãpânire pe joc încã din primele minute. În minutul 12, “alb-albastrii” aveau un avantaj de trei goluri, scor 5-2, pentru ca cinci mai târziu, ecartul sã creascã la 4, scor 8-4. Spre finalul primei reprize, HC Vaslui a avut o tresãrire de orgoliu, apropiindu-se la doar un gol de adversari, scor 10-9 în minutul 22 si 13-12 în minutul 28, însã pânã sã intre la vestiare, Energia a reusit sã-si din nou un avantaj linistitor, scor 14-12. A doua reprizã începe prost pentru vasluieni, care pierd din nou urma gazdelor, scor 16-12. Cu un sfert de orã înainte de fluierul final, Vasluiul forteazã din nou egalarea, scor 20-18, iar diferenta de douã goluri se mentine pânã la final, scorul dupã 60 de minute de joc fiind 28-26. HC Vaslui va juca ultimul meci din acest sezon, sâmbãtã, pe teren propriu, cu Steaua Bucuresti, meci la care sunt asteptati cât mai multi fani ai echipei