9.9 C

Înfrângere rusinoasã

HC Vaslui – CSU Suceava 20-21 (10-10)

PAS GRESIT…Meciul care trebuia sã ne asigure, în mare mãsurã, prezenta în play-off s-a dovedit un adevãrat fiasco pentru cei aproximativ 500 de fani, prezenti în Sala Sporturilor. Cu extrema stângã ca si inexistentã pe teren si cu zero contributie pe faza ofensivã a pivotilor, HC Vaslui a fost învinsã, la limitã, de o echipã a Sucevei mult mai muncitoare. În urma rezultatelor de ieri, lupta pentru ultimele locuri ale play-off-ului a devenit acerbã, nu mai putin de patru formatii luptând pentru pozitiile 7 si 8 ale clasamentului.

Echipa masculinã de handbal a Vasluiului a fost învinsã, pe propriul teren, de CSU Suceava, miercuri, în runda a XIX a Ligii Nationale. Gazdele au început mai bine partida, au condus la diferentã de 2-3 goluri însã bucuria lor a fost de scurtã duratã. În minutul 17, oaspetii au egalat (5-5) iar apoi au reusit sã se tinã scai de vasluieni pânã la finalul primei reprize. De altfel, scorul cu care cele douã formatii au intrat la vestiare, 10-10, a ilustrat perfect raportul de forte din primele 30 de minute. Debutul pãrtii a doua a apartinut sucevenilor, care în minutul 35 reusesc sã se distanteze la trei goluri diferentã, 10-13. Vasluiul izbuteste primul gol al pãrtii secunde abia în minutul 37, prin Gabi Bujor. Cu mai multe „mâini moarte” trimise pe teren de antrenorul Sandu Iacob, Vasluiul se vede condusã în minutul 47 cu 14-18, un scor pe care nici un spectator nu-l anticipa înaintea partidei. Cu cinci minute înainte de final, gazdele se apropie la un gol de Suceava, gratie executiilor lui Anton si Gabi Bujor, sperantele se reaprind în Sala Sporturilor, însã oaspetii gestioneazã foarte bine finalul partidei si reusesc sã pãstreze ecartul de un gol. Se terminã 20-21 pentru CSU Suceava, rezultat în urmã cãruia HC Vaslui rateazã sansa de a se mentine în coasta Timisoarei, pentru pozitia a 6- în clasament. În cele sapte etape rãmase din sezonul regulat, elevii lui Sandu Iacob se vor lupta cu Steaua Bucuresti, CSU Suceava si Dunãrea Cãlãrasi pentru locurile 7 si 8 ale Ligii, ultimele care asigurã prezenta în play-off.