17.4 C

Înfrângere si scandal dupã meci (foto)

HC Vaslui – HC Minaur Baia Mare 26-32 (14-16)

SLABI…HC Vaslui a suferit ieri o înfrângere tãioasã si în acelasi timp dureroasã pe teren propriu, scor 26-32 cu HC Minaur Baia Mare. Nu atât scorul cât mai ales jocul echipei a fãcut ca dupã meci sã aparã primele scântei între elevii lui Bibirig si publicul spectator.

Perioada rozã dintre suporteri si HC Vaslui pare sã-si fi gãsit sfârsitul ieri, cu ocazia celei mai noi înfrângeri de pe teren propriu. Dupã ce etapa trecutã au reusit sã producã surpriza, întorcându-se de pe terenul liderului CSM Cãlãrasi cu toate puncte în tolbã, handbalistii antrenati de Leonard Bibirig n-au mai repetat istoria si în fata echipei din Baia Mare, suferind cea de-a sasea înfrângere din acest campionat. Evolutia scorului a fost în cea mai mare parte a timpului de partea oaspetilor, doar în primele cinci minute ale partidei (3-2) si putin la mijlocul reprizei secunde (20-20) vasluienii dând semne cã ar putea câstiga confruntarea. În rest, meciul a avut o singurã desfãsurare, cu bãimãrenii în rolul principal,. Rezultatul final, unul firesc, 32-26 pentru Minaur. Însã mai deranjant decât diferenta mare de scor de ieri a fost maniera de joc a handbalistilor vasluieni, manierã pe care publicul spectator nu a ratat ocazia sã o taxeze la finalul meciului. ” Nesimtitilor ! Asa joacã o echipã cu salariile la zi ? Rusine !” s-a auzit din salã. Este pentru prima datã de la promovare când între jucãtori si publicul spectator au loc astfel de discutii.

„Trebuie sã vã învãtati sã vã iubiti echipa”

La discutiile mai aprinse dintre suporteri si jucãtori a asistat si antrenorul secund al celor de la Baia Mare, Petru Pop. La conferinta de presã de dupã meci, acesta a vorbit despre importanta pe care o au fanii în bunul mers al unei echipe. ” Publicul vasluian trebuie sã fie mai aproape de echipã, de proiectul care se construieste aici. Cunosc sentimentul prin care au trecut jucãtorii Vasluiului la finalul meciului de azi (n.r. ieri )pentru cã si noi l-am trãit etapa trecutã, când am luat bãtaie acasã de la Turda. Lumea de aici a uitat foarte repede cã Vasluiul a revenit în Liga Nationalã dupã o pauzã de 15 ani. Proiectul lui Leonard Bibirig nu e deloc usor. Sã implementezi unor jucãtori mentalul de învingãtori necesitã timp. Chiar si asa, ce s-a realizat pânã acum aici este un lucru foarte bun. HC Vaslui este o echipã capabilã sã batã orice adversar, s-a vãzut si runda precedentã. De la Cãlãrasi am plecat si noi învinsi si Constanta. Doar cu rãbdare si cu sustinerea fanilor vor fi si rezultate. Sportul, în general, de asta e frumos. Azi poti sã bati, mâine sã iei bãtaie, cel mai important e sã nu lasi garda jos.” a afirmat antrenorul echipei oaspete, Petru Pop.