21 C

Înfrângere surprinzãtoare pentru HC Vaslui la Suceava

Dupã ce a impresionat în ultimele patru etape, reusind sã învingã echipe foarte bine cotate, HC Vaslui a pierdut surprinzãtor asearã, pe terenul Sucevei, scor 22-19.

Fanii handbalului vasluian au trecut asearã prin douã stãri de spirit total diferite. Si asta din cauza favoritilor, care în meciul cu CSU Suceava au jucat foarte bine în prima reprizã si catastrofal în cea secundã. Desi au început mai greu partida, elevii lui Sandu Iacob au reusit sã punã stãpânire pe joc, iar din minutul 15 au preluat conducerea pe tabela de marcaj. Prima reprizã s-a terminat 10-13 pentru HC Vaslui. Repriza a doua a început tot cu Vasluiul la timonã, care în minutul 35 duce avantaj la patru goluri, scor 11-15. Pânã în minutul 51, raportul de forte a fost în favoarea noastrã. În minutul 51 tabala indica 15-19 pentru “ros-albastrii” si nimic nu anunta ce avea sã urmeze. Ei bine, din minutul 51 si pânã la finalul partidei, HC Vaslui nu a reusit sã mai înscrie nici un gol. Suturile în portarul sucevean si penalty-urile ratate le-au permis gazdelor sã revinã în joc. În minutul 56, “studentii” egaleazã pe tabelã, scor 19-19, iar pânã la final mai izbutesc trei goluri, sufciente cât sã le asigure o victorie pe cât de clarã pe atât de surprizãtoare. Scor final CSU Suceava -HC Vaslui 22-19.