11.1 C
26-apr.-2024

Înfrângere usturãtoare

CSM Ploiesti – HC Vaslui 33-26

SURPRIZÃ…Echipa masculinã de handbal HC Vaslui a înregistrat duminicã a cincea înfrângere din opt meciuri jucate, fiind învinsã, în deplasare, de nou-promovata, CSM Ploiesti. Pentru formatia antrenatã de Sandu Iacob se anuntã vremuri grele, având în vedere cã din douã meciuri relativ usoare, cu Timisoara si cu Ploiesti, nu s-a scos nici mãcar un punct. Cu jocul si mai ales cu atitudinea din ultimele meciuri, obiectivul calificãrii în play-off-ul Ligii Nationale pare mai degrabã o utopie pentru “ros-albastrii”.

O singurã victorie aveau ploiestenii pânã la întâlnirea cu HC Vaslui, obtinutã în runda a VI-a, cu HC Minaur Baia Mare. E adevãrat cã nici noi nu stãteam mai bine la acest capitol, având fatã de adversarii nostri un succes în plus. Douã echipe cu moralul la pãmânt, în care plusul de experientã ar fi trebuit sã joace un rol determinant. Ãsta e si motivul pentru care, înaintea fluierului de start, întreaga suflare handalisticã vasluianã era foarte încrezãtoare în victoria favoritilor. Meciul de ieri a fost însã un adevãrat cosmar pentru cei care tin cu HC Vaslui. Formatia antrenatã de Sandu Iacob a jucat de parcã ea a promovat vara asta în Liga Nationalã, în timp ce Ploiestiul a evoluat de parcã ar fi câstigat ultimele trei titluri de campioanã. Cu un start de partidã jucat sub semnul echilibrului, CSM Ploiesti a reusit sã se distanteze în minutul 21 la patru goluri diferentã, scor 14-10. În minutul 26 tabela a arãtat 16-13. La pauzã, gazdele intrã cu un avantaj de patru goluri, 17-13. A doua reprizã a fost una catastrofalã pentru handbalistii vasluieni. Cu o apãrare visãtoare, cu multe precipitãri si greseli nefortate în faza ofensivã, “ros-albastrii” s-au vãzut condusi în minutul 52 cu nouã goluri diferentã (30-21) , când Capotã a înscris dupã o aerianã executatã ca la carte cu Tãrâtã. Pânã la final, “ros-albastrii” au mai micsorat din ecart, insuficient însã pentru a evita o înfrângere rusinoasã pe terenul nu-promovatei CSM Ploiesti, scor final 33-26. Este a cincea înfrângere suferitã de HC Vaslui în opt etape. Runda viitoare, elevii lui Sandu Iacob vor evolua pe teren propriu, cu HCM Minaur Baia Mare.