13.2 C
25-apr.-2024

Inter Vaslui, la prima performantã

Futsal

DE VIITOR… Juniorii Under 19 ai clubului Internazionale Traian Vaslui au ratat accederea în finala Cupei României la futsal (U19), fiind învinsi, în semifinale, de echipa CS KSE Târgu Secuiesc, scor 11-8 (4-6).

O primã performantã pentru futsalul vasluian. Internazionale Traian Vaslui a ajuns printre cele mai bune patru formatii din tarã. Gruparea vasluianã a fost învinsã în semifinalele Cupei României la futsal – Under 19, 8-11 cu KSE Târgu-Secuiesc. Calificatã în Final-Eight-ul competitiei KO, datoritã clasãrii pe primul loc la finele turului Campionatului National de futsal, Inter Vaslui a dat piept cu Coltea Brasov, în sferturile turneului care s-a desfãsurat la Târgu Secuiesc. Trupa lui Remus Mustãtea s-a impus cu 9-8 dupã executarea loviturilor de departajare si s-a calificat în careul de asi. În semifinale, Vasluiul a întâlnit CS KSE Târgu Secuiesc, echipa organizatoare a turneului final. „Interistii” au controlat jocul si au condus pe tabela de marcaj mai bine de 30 de minute, dar au clacat pe final. S-a terminat 11-8 pentru KSE Târgu Secuiesc, dupã ce la pauzã Vasluiul a condus cu 6-4. „Am condus pe tabela de marcaj mai bine de 30 de minute, dar nu am stiut sã gestionãm finalul de partidã. Am cãzut din punct de vedere fizic, dar s-a vãzut si lipsa de experientã în meciurile tari. Cu mai multã atentie, puteam sã obtinem calificarea în finala competitiei. Pentru noi, accederea în careul de asi este un rezultat foarte bun. Tin sã felicit jucãtorii pentru modul cum s-au dãruit si pentru evolutiile din cele douã meciuri”, a declarat Remus Mustãtea.