15.6 C

Inter Vaslui, prima înfrângere stagionalã

Futsal

PAS GRESIT… Esec pentru Internazionale Traian Vaslui în mansa tur a turului III din Cupa României la futsal – U19. Gruparea vasluianã a cedat, la limitã, scor 1-2, în deplasare, împotriva echipei similare a CS United Galati. Returul va avea loc la sfârsitul acestei sãptãmâni în Sala Polivalentã din Vaslui.

Internazionale Traian Vaslui a resimtit din plin, sâmbãtã, aerul tare al fazei superioare din Cupa României la futsal – Under 19. Trupa pregãtitã de Remus Mustãtea a fost învinsã, scor 1-2, de CS United Galati, dupã o partidã în care vasluienii au condus cu 1-0, dar au primit douã goluri în ultimele trei minute ale partidei. Vasluienii au întâlnit o echipã foarte bine organizatã defensiv, cu doi jucãtori de calitate, care evolueazã si la echipa de seniori în Liga 1 de futsal. Pentru Inter Traian Vaslui a marcat Vlãdut Mocanu în minutul 32, gãlãtenii reusind sã întoarcã rezultatul în douã minute, 38 si 39. „Lipsa de atitudine a fãcut sã pierdem aceastã primã mansã a duelului cu CS United Galati. Pentru a ne califica în Final 6 al Cupei României avem nevoie de o victorie la minim douã goluri, lucru perfect realizabil în Sala Polivalentã din Vaslui”, au scris oficialii clubului pe pagina de facebook a echipei. Partida retur de la Vaslui se anuntã una extrem de interesantã, „interistii” având nevoie de o victorie concludentã pentru a accede printre cele mai bune sase formatii ale tãrii.