12.1 C

Învinsã fãrã drept de apel

HC Vaslui – Dunãrea Cãlãrasi 21-28 (10-12)

SLABI… HC Vaslui a fost învinsã, fãrã drept de apel, de formatia Dunãrea Cãlãrasi, cu scorul de 28-21, duminicã, pe teren propriu, într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Ligii Nationale de handbal masculin.

Vasluiul a jucat de la egal la egal cu formatia din Cãlãrasi doar în primele sapte minute (3-3), dupã care oaspetii s-au desprins pe tabelã, 3-7 (11). Diferenta a crescut si mai mult în minutul 15 (4-9) însã interventiile portarului Adrian Tenghea si golurile lui Claudiu Dediu si ale fratilor Bujor au fãcut ca la pauzã, Dunãrea sã intre doar cu douã goluri avans, scor 10-12. Startul reprizei secunde a apartinut Cãlãrasiului, care în minutul 33 s-a desprins din nou la patru goluri, scor 11-15, iar apoi diferenta a crescut constant în favoarea echipei vizitatoare, care a avut un avantaj maxim de opt goluri (17-25, min 53), si care s-a impus la finalul celor 60 de minute cu 21-28. Pentru HC Vaslui au marcat Claudiu Dediu- 7 goluri, Gabriel Bujor 5, Mihai Bujor 2, Marko Campar 2, Vasilicã Barac 1, Silvian Amihãesi 1, Darius Dragon 1, Valentin Anton 1 si Gabriel Cumpãnici 1.

Dinamo s-a impus în derby-ul rundei

În celãlalte meciuri ale etapei, Dinamo Bucuresti a dispus de Steaua cu scorul de 31-23, iar Potaissa a pierdut pe terenul Politehnicii Timisoara cu scorul de 21-28. CSM Focsani si CSM Bucuresti au stat în aceastã rundã dupã ce Poli Iasi si HC Odorhei s-au retras din campionat. CSU Suceava nu a avut nicio emotie cu CSM Fãgãras. Ultima partidã, cea dintre HC Dobrogea Sud Constanta si Minaur Baia Mare, se va juca azi, cu începere de la ora 18:00. În urma rezultatelor etapei a 23-a, clasamentul Ligii Nationale de handbal masculin aratã astfel: 1. Steaua Bucuresti- 52p, 2. Potaissa Turda- 51p, 3. Poli Timisoara- 47p, 4.Dinamo Bucuresti- 47p, 5.CSM Bucuresti- 46p, 6.Dobrogea Constanta- 43p, 7.Dunãrea Cãlãrasi- 39p, 8.Minaur Baia Mare- 27p, 9.CSM Focsani- 24p, 10. CSU Suceava-23p, 11. HC Vaslui- 19p, 12.CSM Fãgãras- 13p.