8.8 C
27-apr.-2024

Învinsi, dar cu capul sus!

CSM Vaslui – Dinamo Bucuresti     33-36 (17-20)

PRESTATIE DECENTÃ… Au pierdut, dar au pierdut frumos. CSM Vaslui a fãcut o figurã frumoasã si a rezistat onorabil în compania valoroasei partenere de întrecere, Dinamo Bucuresti. Campioana a fost tot timpul în control, dar handbalistii vasluieni n-au vrut sã se facã de râs în ultimul meci din 2019. S-a terminat 36-33 (20-17) pentru Dinamo Bucuresti, iar CSM-ul încheie anul pe locul 12, cu 15 puncte.

CSM Vaslui a pierdut, joi seara, ultimul meci din 2019, în compania campioanei Dinamo Bucuresti, scor 33-36 (17-20). Vasluiul a condus o singurã datã pe tabelã, în minutul 2 (1-0), meciul fiind controlat de dinamovisti, care s-au aflat mai mereu la conducere cu 4-5 goluri. În partea secundã, la scorul de 19-22, Vasluiul a ratat douã lovituri de la 7 metri, iar Dinamo s-a dus din nou la cinci goluri. Cu putinã atentie în ambele faze de joc, CSM-ul ar fi putut sã scoatã mai mult din meciul cu Dinamo. Au pierdut la trei goluri si au coborât pe locul 12 în clasament. Golurile Vasluiului au fost reusite de: Cumpãnici si Popa (câte 6 goluri), Petrea, Acatrinei (ambii cu câte 4 goluri), Voinea, Polocoser (câte 3), Carali, Karamyshev (câte 2 reusite), Dragon, Khadkevich si Cîrchea (câte 1 gol). În primul meci din 2020, Vasluiul joacã, la Fãgãras, pe 30 ianuarie.

Jucãrii pentru copiii nevoiasi

Fanii echipei CSM Vaslui au aruncat în teren cu zeci de jucãrii de plus la începutul meciului cu Dinamo Bucuresti, pentru mai multi copii fãrã posibilitãti. Vasluienii au rãspuns afirmativ campaniei initiate de conducerea clubului, „Aruncati cu jucãrii în sacul Mosului”. În pauza meciului, doi spectatori au cîstigat echipamentul de joc al echipei în urma unei tombole.