11.2 C

Învinsi, dar cu fruntea sus!

Husana Husi – Aerostar Bacãu 1-2 (1-1)

SPRIJIN… Husana Husi a iesit cu fruntea sus din meciul cu Aerostar Bacãu, pierdut la limitã, scor 1-2 (1-1). Desi a jucat în inferioritate numericã mai bine de 70 de minute, Husiul a jucat de la egal cu liderul Seriei 1, echipã care a avut nevoie de ajutorul arbitrilor pentru a se impune.

Fotbalistii huseni au început curajos meciul cu Aerostar. Si-au creat câteva ocazii importante, iar în minutul 16, Alexandru Sahru a reusit deschiderea scorului. A venit eliminarea lui Ruja, mult prea usor acordatã de centralul Apetrei, pentru ca bãcãuanii sã reintre în meci. Cu douã minute înainte de pauzã, Vraciu a restabilit egalitatea, iar în minutul 71, Botezatu a înscris golul de 2-1 pentru Aerostar. Chiar dacã au evoluat în inferioritate numericã, husenii au contat si în atac, unde au pus mari probleme bãcãuanilor. Ar fi meritat si o loviturã de pedeapsã, dar arbitrul a închis ochii si a lãsat jocul sã continue. De altfel, toate deciziile majore au fost în favoarea echipei bãcãuane. “Tin sã-mi felicit echipa pentru dãruire. Au dat dovadã de spirit de sacrificiu. Nu e ușor sã joci 70 de minute cu un om în minus și împotriva unei echipe cu multã experiențã. Am fãcut un joc bun. Mã bucur cã am stat 90 de minute bine din punct de vedere fizic. Am avut ocaziile noastre. În minutul 20, la o neatenție, am luat cartonaș roșu, din punctul meu de vedere gratuit, dar vina ne aparține. Sper cã au cãpãtat încredere și au demonstrat cã pot juca de la egal la egal cu oricine. Etapa viitoare trebuie sã câștigãm. Întâlnim o echipã codașã, CSM Bacãu, acasã, și ne trebuie neapãrat trei puncte”, a declarat antrenorul echipei husene, Cãtãlin Nicolau. Dupã 13 etape, Husiul se aflã pe locul 11, cu 13 puncte.