11.9 C

Învinsi pe final

CSM Bacãu – CSM Vaslui  28-27 (18-14)

LA LIMITÃ… CSM Vaslui a fost învinsã de CSM Bacãu, scor 27-28 (14-18), sâmbãtã seara, la Bacãu, în etapa a X-a a Ligii Zimbrilor, dupã un final dramatic. În urma acestui rezultat, trupa lui Leonard Bibirig rãmâne cu 15 puncte si coboarã pe locul 7.

Handbalistii vasluieni au pierdut derby-ul Moldovei, 27-28 cu CSM Bacãu, în deplasare. Partida a fost una dramaticã, cu douã reprize diametral opuse. Prima reprizã a apartinut gazdelor, care s-au desprins dupã minutul 20, 18-14 la pauzã. Vasluiul a avut o rãbufnire de orgoliu si a arãtat mult mai bine în repriza secundã, când a si reusit sã egaleze, 25-25, si mai apoi, 26-26, în minutul 57. Voinea a fost eliminat în minutul 57, iar bãcãuanii s-au impus la limitã, scor 28-27. Ar fi de remarcat jocul din partea secundã, în care handbalistii vasuieni au reusit sã revinã de la sase goluri (15-21). Pentru CSM Vaslui au înscris: Acatrinei si Cumpãnici (câte 5 goluri), Amihãesi, Karamyshev (ambii cu câte 4 reusite), Polocoser (3), Carali, Petrea si Cîrchea (toti cu câte 2 goluri). În urmãtoarea etapã, joi, 21 noiembrie, CSM Vaslui va juca, acasã, cu Steaua Bucuresti.