10 C

Învinsi si în retur

Promovare ratatã

DIFERENTÃ CLARÃ…Pajura Husi a ratat promovarea în liga a III-a dupã ce a pierdut si meciul retur cu Avântul Valea Mãrului, scor 1-3. În tur, campiona judetului Galati s-a impus pe terenul “Vulturilor” cu 4-1.

Campioana ligii a IV-a vasluiene s-a deplasat sâmbãtã, pe terenul Avântului Valea Mãrului pentru disputarea meciului retur al barajului de promovare în Liga a III-a. Sansele ca ceva bun sã se întâmple erau destul de mici având în vedere cã în tur, Pajura a fost învinsã cu 4-1. În fotbal, surmontarea unei diferente de trei goluri e o adevãratã misiune imposibilã, dar asta nu i-a împiedicat pe bãietii lui Adi Racovitã sã-si joace sansa pânã la ultimul fluier de joc. Meciul a început însã cum nu se putea mai prost pentru ai nostri, care s-au vãzut condusi încã din minutul 7 al partidei. Un sfert de orã mai târziu, Avântul Valea Mãrului face 2-0, prin Ionut Cristian, si taie orice sperantã a husenilor la un rezultat bun pe terenul campioanei Galatiului. Cu douã “boabe” încasate în prima reprizã, Pajura abordeazã a doua parte a jocului mult mai atentã în defensivã dar chiar si asa apar greseli iar Avântul mai marcheazã odatã, prin Cristian Frunzã, în minutul 60, din penalty. Onoarea husenilor a fost spãlatã în minutul 71 al partidei, de presedintele jucãtor al echipei Mãdãlin Cãciulã, care înscrie tot din penalty. Cu un 3-1 în retur si 7-2 la general, Avântul Valea Mare a demonstrat cã-si meritã pe deplin promovarea.