17.9 C
29-mart.-2024

Jucãtori de otel (foto)

În ultima perioadã, Vasluiul numãrã numai din trei in trei. Meciul de asear a fost a treia partidã consecutivã în care elevii antrenati de Gabi Balint reusesc victoria, cele trei puncte obtinute fiind cu atât mai pretioase cu cât au fost obtinute în fata unei echipe foarte bune. Tacticizatã foarte mult, partida de asearã nu se putea decide decât printr-o executie de exceptie. Din fericire, aceasta a venit din partea mijlocasului Liviu Antal, jucãtorul confirmând astfel forma bunã prin care trece.

Victoriile sunt cu atât mai frumoase cu cât sunt obtinute în urma unor meciuri dificile. Lãsatã fãrã ajutorul lui Stanciu si Sânmãrtean, doi dintre jucãtorii exponentiali ai sãi, Vasluiul a dus o adevaratã batalie împotriva unei echipe aflatã pe val în ultima perioadã, Otelul Galati venind cu un palmares de trei victorii în ultimele trei meciuri. Începutul de partidã confirmã acest lucru, echipa de la Dunãre fiind foarte aproape de a deschide scorul în minutul 16 la bara lui Filip. Parcã de o astfel de fazã aveau nevoie vasluienii pentru a intra în joc, Buhãescu dând trezirea în atac, dupã ocazia din minutul 26. Cu un Tendeng aflat în zi de gratie, jocul Vasluiului pare cã nu mai suferã asa mult dupã Sânmãrtean, iar galben- verzii trec la conducerea meciului. Cu zece minute înainte de pauzã, acelasi Tendeng încearcã sã marcheze primul sãu gol de la venirea la Vaslui, doar statura micã a sa fãcând ca lovitura de cap a acestuia sã nu fie extrem de periculoasã. Vine si minutul 43, minutul de aur al meciului, atunci când Antal surprinde pe toatã lumea cu un trasor de la mare distantã, marcând unul dintre cele mai frumoase goluri ale campionatului. Gestul de dupã reusitã vine sã înnobileze caracterul jucãtorului, acesta nebucurându-se din respect pentru clubul la care a jucat foarte multi ani. Avantaj la pauzã pentru Vaslui. Repriza a doua a fost trãita extrem de periculos de elevii antrenati de Gabi Balint dupã ce gãlãtenii au trecut pe lângã egalare în minutul 70, dupã o noua barã, de data asta a lui Marquinhos. Schimbãrile efectuate de Gabi Balint au rolul de a întãri compartimentul defensiv, acest lucru întâmplându-se, vasluienii reusind sã iasã învingãtori din aceasta confruntare. 1-0 scor final iar vasluienii au sanse mari ca în ultima etapã sã reuseascã urcarea pe locul cinci.