9.1 C
26-apr.-2024

Jucãtorii de la RC Bârlad au pus umãrul la o nouã victorie

UN NOU SUCCES… Pe stadionul “Parcul Copilului” din capitalã, echipa bârlãdeanã de rugby a învins pe RC Grivita Bucuresti cu rezultatul de 28-20, într-o partidã contând pentru etapa a cincea din cadrul Diviziei Nationale de Seniori. Formatia antrenatã de profesorul Ioan Harnagea a reusit un total de patru eseuri în urma unui joc în care adversarii i-au dat mari bãtãi de cap.

RC Bârlad a bifat a doua victorie din aceastã editie de campionat si prima din deplasare, pe terenul celor de la RC Grivita Bucuresti. Asa cum o aratã si scorul, sportivii nostri au dat lupte grele cu echipa din capitalã, care a fãcut unul dintre cele mai bune jocuri ale ei. La pauzã, sportivii bârlãdeni conduceau cu 14-5, însã în startul reprizei secunde, gazdele au reusit sã revinã si chiar sã preia conducerea pe tabela de marcaj, scor 14-15. Datoritã plusului de experientã, dar si al nivelului de concentrare mai mare pe final de partidã, RC Bârlad a reusit sã-si facã jocul, reusind sã se impunã cu scorul de 28-20. În urma acestui rezultat, gruparea antrenatã de Ioan Harnagea a fãcut zece puncte si a egalat liderul clasamentului, CS Nãvodari, care are însã cu un joc mai putin. În etapa urmãtoare, RC Bârlad va sta pentru cã avea meci cu Sportul Studentesc, echipã care s-a retras din campionat.