20.1 C

June si Chiorean, din nou la nationala U16

DE VIITOR… Vasluienii Marcel Chiorean si Auras June, legitimati la Sporting Juniorul Vaslui, au fost din nou convocati la echipa nationalã a României – Under 16. Tricolorii sustin douã partide de pregãtire împotriva echipei similare a Poloniei.

Selectionata Under 16 a României, pregãtitã de Sorin Colceag, s-a reunit la Centrul National de Fotbal Buftea, unde sustine douã partide amicale împotriva Poloniei. În prima partidã, România – Under 16 a câstigat cu scorul de 2-0, datoritã golurilor marcate de Steau. Auras June a fost integralist, în vreme ce Marcel Chiorean a fost introdus în teren în minutul 79. Tricolorii au început foarte bine partida si au deschis scorul în minutul 11, dupã o actiune frumoasã fructificatã de Raul Steau. La pauzã, avantajul României putea fi mai mare, dar sutul lui Alex Dumitru s-a dus putin pe deasupra portii, iar lobul lui Dumitrescu a trecut putin alãturi. Repriza a doua a început la fel de bine pentru jucãtorii nostri, iar Steau a reusit sã marcheze din nou, de data aceasta de la 11 metri, dintr-un penalty pe care tot el l-a obtinut. Tabela nu s-a mai modificat pânã la final, desi Toma a avut o bunã ocazie de a înscrie. Cel de-al doilea joc s-a disputat asearã, dupã închiderea editiei.