10.4 C

Juniorii vasluieni au învins seniorii de la Foresta Suceava

Foresta Suceava – Sporting Vaslui  2-3

REUSITÃ… Rezultat remarcabil pentru Sporting Juniorul Vaslui U19. Echipa antrenatã si finantatã de Cornel Cracea s-a impus cu 3-2 în amicalul împotriva echipei de Liga a 3-a, Foresta Suceava. Bejenar (autogol), June si Mihai au adus cel mai important rezultat din aceastã perioadã de pregãtiri.

“Galben-verzii” au continuat seria jocurilor de pregãtire împotriva unor echipe de seniori din Liga 3. Dupã amicalul cu Sporting Liesti (1-3), juniorii vasluieni au dat piept cu o altã echipã din Seria 1 a Ligii 3, Foresta Suceava. Partida disputatã la Suceava a avut douã reprize diametral opuse. Prima, în care gazdele au controlat în mare parte jocul si au reusit sã marcheze si un gol. Dupã pauzã, echipa vasluianã a iesit mult ma motivatã de la vestiare si a reusit sã întoarcã rezultatul. Sucevenii si-au marcat un autogol, Bejenar trimitând în poartã o minge ce ar fi iesit în aut, iar Auras June si Andrei Mihai au dus scorul la 3-1 pentru Vaslui. În ultimul minut, Foresta Suceava a mai înscris o datã, prin Grumezescu din loviturã de pedeapsã. Primul meci oficial pentru Sporting Juniorul Vaslui va avea loc pe 9 martie, la Roman, când vor întâlni pe Sport Team Bucuresti, în prima etapã a returului Ligii Elitelor Under 19.