10 C

La mâna federatiei

Liga 3

VESTE TRISTÃ… Vasluiul ar putea rãmâne fãrã echipã în Liga 3. Atletico Vaslui a ajuns cu întârziere la partida din deplasare cu Aerostar Bacãu, dar arbitrul a fluier finalul jocului pentru neprezentare. Vasluienii sunt la a doua abatere si riscã excluderea din competitie.

Meciul dintre Aerostar Bacãu si Atletico Vaslui, din cadrul etapei a XXIV-a din Liga 3, care trebuia sã se dispute vineri, de la ora 17.00, nu s-a mai jucat. Vasluienii au ajuns dupã 25 de minute de la ora la care ar fi trebuit sã înceapã partida, însã nu au mai putut face nimic. Oficialii echipei vasluiene au invocat cã au fost opriti pe drum de douã echipaje de politie, care le-ar fi interzis sã meargã mai departe din cauza ninsorii. Dacã comisiile Federatiei Române de Fotbal nu reprogrameazã jocul, ceea ce e putin probabil, Atletico Vaslui va fi exclusã din campionat, deoarece e la a doua abatere de acest gen. În etapa a XXI-a, conducerea clubului vasluian a anuntat cã nu poate organiza meciul de pe teren propriu cu CSM Roman, astfel cã vasluienii au pierdut cu scorul de 0-3 la „masa verde”. În runda urmãtoare, a 22-a, într-o altã deplasare la Bacãu, cu Sport Club Bacãu, Atletico a vrut sã foloseascã mai multi jucãtori pe fals, însã bãcãuanii au cerut confruntarea jucãtorilor trecuti pe foaia de arbitraj. Vasluiul a jucat în sapte, iar la scorul de 4-0 pentru SC Bacãu, în minutul 19, meciul s-a întrerupt, Atletico rãmânând în sase jucãtori dupã accidentarea portarului Cernat.