9.9 C

Lacatus erou in Ghencea

A PIERDUT ACASÃ... Venit în Ghencea ca adversar al echipei sale de suflet, Marius Lãcãtus a fost foarte aproape de a pleca cu toate cele trei puncte, însã brazilianul Gerlem a ratat o ocazie monumentalã la scorul de 1-0 pentru “galben-verzi”. Stelistii au reusit sã întoarcã rezultatul profitând si de câteva erori în defensiva vasluianã. Dupã acest meci, FC Vaslui rãmâne în fruntea clasamentului la egalitate de puncte cu FC Timisoara, CFR Cluj si Steaua.

Cu opt victorii consecutive, Vasluiul a mers în Ghencea pentru a rãmâne pe prima pozitie a clasamentului. Dupã ce Gerlem a deschis scorul în prima reprizã, stelistii au reusit sã întoarcã rezultatul prin golurile reusite de Kapetanos (58) si Szekely în ultimele secunde ale partidei. Vasluiul a pierdut prima pozitie în ultima fazã a meciului, atunci când Janos Szekely, purtãtorul tricoului cu numãrul sapte a adus victoria dupã o pasã venitã de la Kapetanos. Prima ocazie a meciului a apartinut Vasluiului, prin Wesley, care în minutul patru al meciului l-a încercat pe Zapata cu un sut de la 20 de metri. De partea cealaltã, “ros-albastrii” au avut douã ocazii prin Kapetanos (8) si Toja (10). O primã parte a jocului mai prudentã, destul de echilibratã. În minutul 23 al jocului, brazilianul William Gerlem primeste o pasã superbã de la Wesley si reuseste sã deschidã scorul în Ghencea. Reactia stelistilor a venit imediat, Ovidiu Petre si Kapetanos au trimis de douã ori la rând mingea în barã, dupã care Farkas a degajat mingea din fata portii. Vasluiul a mai avut o ocazie de a închide scorul în prima reprizã însã Gerlem a trimis, din unghi, în plasa lateralã a portii. În partea secundã, cele mai importante ocazii ale meciului apartin “galben-verzilor”, prin Mike Temwanjera care recupereazã o minge la 40 de metri de poartã, acesta pãtrunde în careu si suteazã slab pe lângã poartã. La numai cinci minute, Burdujan ia o incursiune pe cont propriu si centreazã perfect pentru Gerlem care din patru metri nu reuseste sã loveascã mingea pentru un 2-0, care ar fi închis meciul. Dupã cele douã ocazii ale Vasluiului, Golanski centreazã perfect pentru Kapetanos (58), care singur din centrul careului reuseste sã restabileascã egalitate, dupã o loviturã de cap. Chiar dacã Kapetanos de la Steaua si Wesley de la FC Vaslui au mai avut sansa de a marca golul victoriei a venit faza din ultimele secunde ale meciului atunci când Kapetanos îi trimite lui Szekely, care din unghi înscrie cu un sut la coltul lung al portii lui Hãisan. Mijlocasul “ros-albastrilor” întrerupe seria de rezultate pozitive ale Vasluiului, care rãmâne cu 28 de puncte, la egalitate cu FC Timisoara, CFR Cluj si Steaua.